6 civilë të vrarë në Okhtyrka, Ukraina kërkon hetim ndërkombëtar

08:29 27/02/2022

Guvernatori i Sumy-t, Dmitry Zhivitsky ka thënë se të paktën 6 ukrainas civilë, duke përfshirë edhe një vajzë 7-vjeçare, kanë vdekur si pasojë e një sulmi rus të premten në verilindje të Okhtyrka.

Një kopsht për fëmijët dhe një jetimore ishin mes shënjestrave. Kjo gjë është mohuar nga pala ruse.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka pretenduar për krime lufte dhe ka kërkuar një hetim për incidentin nga Gjykata Kriminale Ndërkombëtare./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts