6 Janari, refuzohet kërkesa e Trump

15:01 10/11/2021

Dokumentat e Shtëpisë së Bardhë do të ndihmojnë në zbardhjen e ngjarjes

Një gjykatëse federale në Shtetet e Bashkuara vendosi që komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve, që po heton trazirat e 6 Janarit në Kongres, mund të ketë akses në disa nga të dhënat e Shtëpisë së Bardhë të kohës së ish-presidentit Donald Trump.

Trump ka argumentuar se materialet mbulohen nga një doktrinë ligjore e njohur si privilegji ekzekutiv që mbron konfidencialitetin e disa komunikimeve të Shtëpisë së Bardhë.

Komiteti ka thënë se i duhen këto materiale për të kuptuar rolin që ish-presidenti mund të ketë luajtur në nxitjen e trazirave. Paneli dëshiron të shohë një grumbull të dhënash telefonike, regjistrat e vizitorëve dhe dokumente të tjera të Shtëpisë së Bardhë që mund të hedhin dritë mbi ngjarjet që çuan në sulmin ndaj Kongresit.

Trump ka kĂ«rkuar vendim gjyqĂ«sor pĂ«r t’i mbajtur sekret dokumentet.

Por, gjykatĂ«sja Tanya Chutkan tha se Kongresi ka tĂ« drejtĂ« tĂ« shikojĂ« dokumentet , pasi Presidenti Joe Biden ka rĂ«nĂ« dakord. Beteja ligjore ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« pĂ«rfundojĂ« nĂ« GjykatĂ«n Supreme. MĂ« 6 Janar, qindra mbĂ«shtetĂ«s tĂ« Donald Trump sulmuan ndĂ«rtesĂ«n e Kongresit, nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« penguar certifikimin e rezultatit tĂ« zgjedhjeve tĂ« NĂ«ntorit  tĂ« vitit tĂ« kaluar nĂ« tĂ« cilat kandidati demokrat, Joe Biden, doli fitues.

Trazirat lanë pesë persona të vdekur, përfshirë një zyrtar të policisë.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.