“6 mld euro ndihmë për rajonin”, Varhelyi i vendos kushtin vendeve të Ballkanit Perëndimor: Nëse deri në 2027 nuk do jeni ende gati…

6 mld euro ndihme per rajonin varhelyi i vendos kushtin vendeve te ballkanit perendimor nese deri ne 2027 nuk do jeni ende gati
6 mld euro ndihme per rajonin varhelyi i vendos kushtin vendeve te ballkanit perendimor nese deri ne 2027 nuk do jeni ende gati

Komisioneri Varhelyi, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tha se vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor do të marrin 6 mld euro ndihmë.

Ai tha se deri në 2027 rajoni do marrë të njëjtin intensitet ndihme

“Shumica e reformave kanë koston e tyre financiare, por jemi të gatshëm të zbusim koston ndaj udhëheqësit e KE kanë vendosur, 6 mld euro duhet të ndihmojnë rajonin. Kjo është sasia e fondeve që i jepen vendeve anëtare. Deri në 2027 rajoni do marrë të njëjtin intensitet ndihme. Pas 2027 do ishte e vështirë që rajoni të thoshte nuk jemi gati akoma. Në 10 vite rajoni duhet të dyfishojë ekonominë”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts