6 të vdekur nga stuhia e erës në Nigeri

Gjashtë persona u vranë dhe 65 të tjerë u plagosën në një fatkeqësi të shkaktuar nga stuhia e erës në shtetin verior të Nigerisë, Jigawa, tha të mërkurën agjencia e menaxhimit të emergjencave.

Stuhia e erës shkaktoi kërdi në zonën e qeverisjes lokale Kafinhausa të shtetit të martën dhe shkatërroi disa shtëpi, tha Yusuf Sani, kreu i Agjencisë Shtetërore të Menaxhimit të Emergjencave Jigawa, në një deklaratë të lëshuar në Dutse, kryeqyteti i shtetit.

“Gjashtë persona humbën jetën dhe 65 të tjerë që pësuan lëndime dhe janë shtruar në spital”, tha Sani.

Ai tha se agjencia po kryente një stërvitje për vlerësimin e dëmeve për të përcaktuar shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga fatkeqësia.

Sipas zyrtarit, disa persona të zhvendosur u strehuan tek të afërmit e tyre në zonë, në pritje të një strehimi të përkohshëm për ta nga agjencia.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts