6 të vrarë dhe 10 të plagosur në Kaliforni

20:35 03/04/2022

Ende i panjohur motivi dhe autori i masakrës

Të paktën 6 persona janë vrarë dhe 10 të tjerë u plagosën nga të shtënat e armëve në qendër të qytetit amerikan të Sacramento të Kalifornisë rreth orës 2 të mëngjesit të së dielës.

Dëshmitarët thanë se njerëzit nisën të largoheshin në panik menjëherë sapo dëgjuan të shtënat në një zonë të mbushur me restorante dhe bare. Policia u tha se shkoi menjëherë në vendin e ngjarjes, por pa mundur dot të identifikojë cilët ishin autorët e kësaj masakre.

Ende asnjë person nuk është ndaluar për ngjarjen deri në sqarimin e rrethanave. Autoritetet u bënë thirrje qytetarëve të shmangin këtë zonë pasi autorët janë ende të lirë.

Nuk ka ende të dhëna për identitetin e viktimave, por mësohet se pjesa më e madhe e të lënduarve janë të moshave të reja që kishin frekuentuar një klub nate në zonë. Incidenti pritet të rindezë debatin e vazhdueshëm për lejimin e armëve luftarake në shoqërinë amerikane. Armët e zjarrit shkaktojnë rreth 40 mijë vdekje në vit në SHBA.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts