6 të vrarë dhe 13 të plagosur pas zjarrit që shpërtheu në një fabrikë barnash në Indi

6 te vrare dhe 13 te plagosur pas zjarrit qe shpertheu ne nje fabrike barnash ne indi
6 te vrare dhe 13 te plagosur pas zjarrit qe shpertheu ne nje fabrike barnash ne indi

Gjashtë persona vdiqën dhe 13 të tjerë u plagosën pasi një zjarr shpërtheu në një fabrikë barnash në Andhra Pradesh rreth mesnatës së të enjtes.

Policia tha se zjarri shpërtheu për shkak të rrjedhjes së acidit nitrik, monometilit.

Pesë punëtorë vdiqën në vend dhe një tjetër iu nënshtrua djegieve në spital ku dhe humbi jetën. 13 punëtorët e shtruar në spital janë në gjendje kritike pasi pësuan 80% djegie.

Shkaku i rrjedhjes është duke u hetuar, tha oficeri i policisë Rahul Dev Sharma. Reaktori kimik u dëmtua plotësisht, por zjarrfikësit shpëtuan pjesë të tjera të fabrikës nga shkatërrimi, tha Sharma.

Kryeministri i Indisë Narendra Modi tha se ishte i dhimbshëm nga humbja e jetëve për shkak të një fatkeqësie në fabrikën kimike të Porus Labs, e vendosur në Akkireddygudem, një fshat në shtetin Andhra Pradesh.

“Ngushëllimet e mia për familjet e viktimave. Të lënduarit të shërohen sa më shpejt,” shkroi ai në Twitter.

Porus Labs është në pronësi private dhe është e specializuar në zhvillimin dhe prodhimin e farmaceutikëve dhe kimikateve të specializuara që përdoren nga prodhuesit e barnave.

India është një prodhues kryesor farmaceutik global, duke përfshirë prodhimin e vaksinave për COVID-19.

Zjarret janë të zakonshme në Indi, ku normat e sigurisë shpesh shpërfillen nga ndërtuesit dhe banorët. Disa as nuk instalojnë pajisje zjarrfikëse.

Në vitin 2019, një zjarr i shkaktuar nga një qark i shkurtër elektrik në një fabrikë në Nju Delhi që prodhonte çanta dhe sende të tjera vrau 43 njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts