7 anije me produkte bujqësore largohen nga portet detare të Ukrainës

7 anije me produkte bujqesore largohen nga portet detare te ukraines
7 anije me produkte bujqesore largohen nga portet detare te ukraines

Shtatë anije të tjera me produkte bujqësore ukrainase u nisën nga portet e Odesa dhe Pivdennyi në kuadër të Iniciativës për Kokrrat e Detit të Zi.

Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Infrastrukturës së Ukrainës në një postim në Facebook.

Sipas raportit, anijet janë të ngarkuara me 101,000 tonë mallra ushqimore, të cilat do të dërgohen në vendet e Azisë dhe Evropës.

Që nga nisja e anijes së parë me ushqim ukrainas, duke përfshirë edhe anijet e sotme, Ukraina ka eksportuar 7.5 milionë tonë produkte bujqësore.

Në total, 341 anije me grurë u larguan nga portet e Ukrainës për në vendet në Azi, Evropë dhe Afrikë.

Më 22 korrik në Stamboll, me propozimin e Kombeve të Bashkuara, Ukraina, Turqia dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres nënshkruan Iniciativën për Transportin e Sigurt të Drithërave dhe Ushqimeve nga portet ukrainase të Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi.

Anija e parë që mbante një ngarkesë me produkte ushqimore ukrainase u largua nga porti i Odesës më 1 gusht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts