70 ditë lufte: BE zbulonin planin për të ndaluar importet e naftës ruse

08:58 04/05/2022

◾BE zbuloi këtë të mërkurë propozimet për sanksione të reja ndaj Rusisë, ku përfshihet ndalimi i importeve të naftës ruse deri në fund të këtij viti.

◾Planet, të cilat kanë nevojë për miratimin e vendeve anëtare, përfshijnë gjithashtu sanksione ndaj individëve, përfshirë kreun e Kishës Ortodokse të Rusisë.

◾Raketat ruse goditën 3 termocentrale në Lviv gjatë orëve të vona të së martës, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në qytetin perëndimor, tha kryebashkiaku.

◾Vazhdojnë përpjekjet për evakuimin e qindra civilëve të bllokuar në bunkerë nën fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin e Mariupol.

◾Më shumë se 100 të evakuuar nga kjo fabrikë mbërritën në Zaporizhzhia, gjatë orëve të vona të së martës.

BE zbulon planin: Çfarë përmban paketa e 6 e sanksioneve kundër Rusisë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka dhënë detaje për paketën e 6-të të sanksioneve kundër Rusisë, që vendet anëtare të BE pritet të bien dakord në ditët në vijim. Ajo renditi katër lloje të veçanta sanksionesh:

Oficerët e lartë ushtarakë rusë që kanë kryer krime lufte në Bucha dhe Mariupol do të jenë në shënjestër të sanksioneve: “Ne e dimë kush jeni, nuk do t’i shpëtoni përgjegjësisë.”

Sberbank, banka më e madhe e Rusisë, do të shkëputet nga sistemi i transfertave bankare SWIFT.

Tre transmetues të mëdhenj rusë në pronësi shtetërore do të shkëputen nga BE-ja në kabllo, satelit ose në internet. Von der Leyen i quajti ata “amplifikatorë të gënjeshtrave të Putinit”.

Von der Leyen tha se BE po njoftonte gjithashtu fundin e varësisë nga nafta ruse: “Nuk do të jetë e lehtë, por ne thjesht duhet ta bëjmë këtë.” E gjithë nafta ruse do të hiqet gradualisht, tha ajo, por në mënyrë të rregullt. Nafta e papërpunuar do të hiqet gradualisht në 6 muaj dhe produktet e rafinuara deri në fund të vitit 2022, tha ajo.

BE do të ndalojë naftën ruse, por nuk ka konsensus për gazin

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen sapo ka paraqitur detajet e një pakete tjetër sanksionesh kundër Rusisë që vendet e BE-së pritet të bien dakord në ditët në vijim.

Von der Leyen tha se blloku po i jepte fund varësisë nga nafta ruse, duke ndaluar blerjen e saj deri në fund të vitit.

Ajo pranoi se nuk do të ishte e lehtë, pasi disa vende ishin të varura nga importe të tilla. Hungaria ka kundërshtuar një embargo ndaj karburanteve ruse.

Megjithatë, siç shkruan BBC, sa i takon gazit mes 27 anëtarëve të BE-së nuk ka konsensus për ndalimin e tij.

Gjermania është e varur nga blerjet nga Moska. Siç tregon grafiku më lart, është blerësi më i madh në botë i gazit rus. Sidoqoftë, vlen të përmendet se të dhënat janë të vitit 2020 dhe që nga ajo kohë Berlini e ka reduktuar varësinë.

Bjellorusia zhvillon stërvitje ushtarake në veri të Ukrainës

Bjellorusia, një aleat i ngushtë rus dhe fqinj i Ukrainës në veri të saj, ka nisur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë. Ministria bjelloruse e mbrojtjes tha se stërvitjet përfshinin testimin e mjeteve të ushtrisë së saj, por shtoi se stërvitja nuk përbën kërcënim për fqinjët.

Kur Rusia po godiste veriun e Ukrainës, përfshirë Kievin, disa javë më parë, zyrtarët ukrainas pretenduan se disa nga raketat dukej se vinin nga ana bjelloruse e kufirit. Të paktën tre raketa ruse goditën nënstacionet elektrike rreth qytetit perëndimor të Lviv, afër kufirit polak. Disa pjesë të qytetit janë pa energji dhe ujë pas atij që mendohej të ishte një sulm në rrjetin hekurudhor të Ukrainës. 

Gjithashtu ka pasur një intensifikimin të bombardimeve në fabrikës e çelikut Azovstal në qytetin port të Mariupolit ku rreth 200 persona janë ende të bllokuar. BE-ja pritet të përshkruajë sanksione të reja kundër Rusisë duke përfshirë një plan për heqjen e naftës ruse. Kjo është një lëvizje e madhe duke pasur parasysh se  shumë shtete anëtare janë të varura nga ky burim. 

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.