75 të zhdukur pasi një varkë e mbushur me emigrantë u fundos në brigjet e Tunizisë

Rreth 75 persona janë të zhdukur pasi një varkë e mbushur me emigrantë u mbyt në brigjet e Tunizisë të mërkurën, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin dhe një zyrtari tunizian të sigurisë.

IOM tha se 24 persona ishin shpëtuar nga anija, e cila ishte nisur nga plazhet e Zawara në Libi dhe u fundos në brigjet e Sfax.

Zyrtari tunizian i paidentifikuar i tha Reuters se roja bregdetare kishte gjetur një trup dhe vazhdoi të kërkonte për 75 të tjerë që ranë në ujë.

Muajt ​​e fundit ka pasur një rritje të numrit të njerëzve që përpiqen të bëjnë kalimin e rrezikshëm drejt Evropës. Shifrat nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët (UNHCR) tregojnë më shumë se 123,000 migrantë që mbërritën në Itali në vitin 2021, krahasuar me më shumë se 95,000 në 2020.

Dhjetëra njerëz janë mbytur gjithashtu së fundmi në brigjet e Tunizisë pasi u nisën për në Itali. Në fillim të këtij muaji, roja bregdetare tuniziane gjeti 24 trupa të tjerë, duke e çuar totalin në 67, pasi katër anije me 120 persona u mbytën në fund të prillit. Më shumë se 50 viktima të atij incidenti janë ende të zhdukur.

Javën e kaluar roja bregdetare shpëtoi gjithashtu 44 nga një varkë e mbipopulluar që u mbyt në brigjet e Louza në Sfax. Të paktën katër prej tyre vdiqën dhe 10 të tjerë nuk dihen ende, tha një zyrtar i sigurisë në atë kohë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.