8 fëmijë të bllokuar pasi rrëshqitja e dheut në Kolumbi shembi shkollën

8 femije te bllokuar pasi rreshqitja e dheut ne kolumbi shembi shkollen

Të paktën tetë fëmijë besohet se janë bllokuar në veriperëndim të Kolumbisë pasi një rrëshqitje dheu shembi një shkollë të enjten, thanë autoritetet lokale.

Pamjet video të shpërndara në mediat sociale treguan dhjetëra fshatarë me lopata duke u përpjekur të hiqnin një grumbull pemësh dhe rrënojash.

Daniel Quintero, kryebashkiaku i Medellin që është kryeqyteti i departamentit Antioquia ku ndodhi rrëshqitja e dheut, lëshoi ​​një alarm në Twitter për një rrëshqitje dheu që fundosi një shkollë me emrin El Porvenir.

“Informacionet fillestare përmendin tetë fëmijë të bllokuar”, tha ai.

Eliana Rincones, mësuesja e vetme e shkollës, u tha gazetarëve se ishin 22 fëmijë të pranishëm në momentin e rrëshqitjes së dheut.

“Ne ishim në pushim kur papritmas dëgjuam diçka shumë të fortë; të gjithë u kthyem për të parë dhe brenda pak sekondash vrapuam të gjithë,” tha ajo.

“Ne as nuk e dinim se ku po vraponim.”

Përmbytja ishte rezultat i shirave të dendur që pllakosi pjesën më të madhe të Kolumbisë për shkak të fenomenit ciklik të motit La Nina.

Sipas institutit meteorologjik, reshjet parashikohet të vazhdojnë deri në shtator.

Whatsapp Image 2022 07 15 At 12.53.13 Am

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts