“800 raste me koronavirus në 24 orë”, Vasili: Mosveprimi i qeverisë do sjellë pasoja të rënda në shëndetin e qytetarëve


vasili

Rritja e ndjeshme e rasteve me koronavirus në vendin tonë ka sjellë reagimin e nënkryetarit të LSI-së, Petrit Vasilit.

Duke iu referuar 800 rasteve të reja me COVID ditën e sotme, Vasili shkruan në një postim në rrjete sociale se kjo situatë po rëndohet për shkak të mosveprimeve të qeverisë.

Sipas tij, neglizhenca e qeverisë është e qëllimshme dhe do të sjellë dëmtime masive të jetës dhe shëndetit të qytetarëve shqiptarë.

Nënkryetari i LSI-së ka listuar dhe 9 masat që sipas tij do të ndihmonin në parandalimin e një katastrofe shëndetësore.

REAGIMI I VASILIT

Sot situata alarmante nga COVID eshte realisht prag katastrofe!!
Po paralajmerojme prej ditesh e javesh te tera katastrofen, qe kercenon Shqiperine nga Covid.
Sot perqindja eshte kritike me 800 raste te reja me Covid ne 5019 testime, pra plot 16%.
Vjet ne te njejten dite dhe pikerisht ne 24 gusht 2020 ka pasur vetem 178 raste e megjithate pasuan zhvillimet katastrofike me mijra vdekje dhe qindra mijra te infektuar nga Covid.
Mbi Kryeministrin dhe Qeverine bie pergjegjesia shume e rende e mosveprimeve te qellimshme, qe sjellin demtime masive te jetes dhe shendetit te shqiptareve.

Mosveprimi, Propaganda, veshi i shurdher dhe lenia e Pandemise ne meshire te fatit jane sjellje tipike kriminale te qeverise

Duhen ndermarre urgjentisht hapat e meposhtem sepse çdo minute e humbur ka kosto shume te medha:

1.Rikonceptimi ne themel i strategjise lidhur me variantin delta sepse strategjia me perzierje vaksinash te certifikuara dhe me te tjera me efekt teper te pasigurte dhe butaforia me oren policore jane handicap serioz per perbalkimin e situates.

2.Vazhdimi i testimeve masive eshte i nje dobie ekstreme ne kete situate te re te perballjes me variantin Delta.

3.Kufizimi dhe kontrolli i hyrjeve ne kufi sipas modeleve te njohura bazuar ne reciprocitetin simetrik te masave te vendeve te origjines nga vijne udhetaret.

4.Testimi, gjurmimi, izolimi dhe trajtimijane hapa kruciale vecanerisht ne kete moment te ri duke izoluar ne menyre efektive rastet aktive dhe duke monitoruar rrepte kete kete izolim. Nenvleftesimi dhe lenia pas dore i ketyre kater hapave nga qeveria, ka çmobilizuar sistemin shendetesor dhe ka nxjerre situaten nga kontrolli.

5.Ndjekje preferenciale te rasteve te reja, por qe jane pjese e grupeve te riskuara si dhe monitorimi i rasteve te suspektuara per Covid mes ketyre grupeve.

6.Vaksinimi me vaksina te certifikuara nga EMA dhe FDA Amerikane i te gjithë personave që akoma nuk kanë kaluar COVID-in si edhe personave te vaksinuar me CoronaVac duke administruar se paku nje doze prej vaksinave te mesiperme.

7.Vendosja perdorimit te maskave cilesore mjeksore ne trasportin publik por edhe ne ambiente te mbyllura.

8.Heqjen dore menjehere nga improvizimet ne menyren e rifillimit te shkolles ne ambientet shkollore duke hartuar nje strategji te qarte, efektive dhe te monitoruar ne nje situate kur eshte vertetuar katerciperisht qe edhe femijet preken nga Covid si edhe mund ta trasmetojne ate

9.Hartimi i parashikimit strategjik per vendosjen ne kohe te masave e kufizimeve te arsyeshme, larg butaforive te meparshme te ores policore e te tjera masa absurde, duke perdorur modele kufizimesh te provuara europiane, qe kane rol pozitiv ne kufizimin dhe parandalimin e perhapjes se Covid.

Lexoni edhe: Rritje e ndjeshme e të infektuarve, 800 raste të reja me koronavirus dhe 2 viktima në 24 orët e fundit

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.