83 ditë luftë: Qindra luftëtarë largohen nga fabrika e çelikut në Mariupol

09:04 17/05/2022

◾Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se 264 luftëtarë janë larguar nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol dhe janë dërguar në zonat e mbajtura nga rebelët e mbështetur nga Rusia.

◾53 luftëtarë të plagosur rëndë u dërguan në qytetin e Novoazovsk dhe 211 të tjerë në Olenivka, thotë zëvendësministri i mbrojtjes.

◾Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase thotë se disa luftëtarë të tjerë mbeten të bllokuar në Azovstal dhe përpjekjet për t’i shpëtuar vijojnë.

◾Presidenti i Turqisë, Erdogan tha se vendi nuk do të miratojë kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, duke i akuzuar ketë shtete për strehim të terroristëve.

◾Presidenti Putin thotë se nuk ka asnjë kërcënim për Rusinë nga bashkimi i shteteve nordike, por infrastruktura e re ushtarake në territorin e tyre do t’i detyronte të reagonin.

◾Burimet ushtarake perëndimore thonë se Putin tani është i përfshirë drejtpërdrejt në drejtimin e përditshëm të luftës, duke marrë vendime që zakonisht merren nga më shumë oficerë të rinj.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *