84 ditë luftë: I paqartë fati i luftëtarëve të Mariupolit

09:05 18/05/2022

◾Ukraina po bën thirrje për një shkëmbim të burgosurish për të liruar luftëtarët e evakuuar nga fabrika e çelikut në Mariupol. Por fati i tyre aktualisht mbetet i paqartë.

◾Qindra ushtarë janë evakuuar në zonat e kontrolluara ruse që prej të hënës. Nuk dihet sa është numri i atyre që vijojnë të qëndrojnë në qytetin port.

◾Beteja për qytetin duket se ka mbaruar pas rrethimit shkatërrues që zgjati për afro 3 muaj.

◾Rënia e Mariupolit i jep Rusisë një urë tokësore drejt Krimesë dhe kontrollin e Detit Azov, duke i prerë Ukrainës tregtinë detare.

Suedia dhe Finlanda kanë dorëzuar formalisht aplikimet e tyre për t’u bërë pjesë e aleancës ushtarake të NATO-s.

◾Ndërkohë bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës për të përfunduar luftën janë pezulluar.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *