90 të dyshuar janë arrestuar në lidhje me sulmin në gjykatën e Stambollit

Policia turke ka arrestuar të paktën 90 të dyshuar në lidhje me sulmin në gjykatën e Stambollit, njoftuan mediat lokale.

Operacionet gjithëpërfshirëse erdhën pasi dy sulmues u vranë në sulmin me armë në gjykatën më të madhe të Stambollit të martën.

Sipas transmetuesit NTV, njësitë policore kanë bastisur 67 adresa në të gjithë qytetin që nga e marta dhe numri i të dyshuarve të arrestuar u rrit në 90.

Ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya deklaroi se sulmuesit ishin anëtarë të Frontit të jashtëligjshëm të Partisë Çlirimtare të Popullit Revolucionar (DHKP-C).

Ndërkohë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dënoi kryetarin kryesor të opozitës, Partisë Popullore Republikane (CHP), Ozgur Ozel, për mbështetjen e DHKP-C, duke e quajtur atë “patronin më të madh të terroristëve që kryen këtë sulm”.

Ozel u zgjodh si kreu i ri i partisë në nëntor të vitit të kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts