A do të ketë një kthesë tronditëse? Shifrat në favor të Trump, i vetëm përballë Biden për garën presidenciale

a do te kete nje kthese tronditese shifrat ne favor te trump i vetem perballe biden per garen presidenciale
a do te kete nje kthese tronditese shifrat ne favor te trump i vetem perballe biden per garen presidenciale

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka siguruar tashmë matematikisht numrin e nevojshëm të delegatëve (1215) në kongresin e ardhshëm të fraksionit të tij, republikanët, për daljen e tij si kandidat i partisë për presidencën në zgjedhjet e nëntorit. Këto janë llogaritjet e bëra nga Instituti i Kërkimeve Edison dhe mediat amerikane, pas votimeve brendapartiake të mbajtura në katër shtete (Gjeorgji, Havai, Misisipi, Uashington).

Kështu zyrtarizohet se për herë të parë dy kandidatë do të përballen për të dytën herë radhazi në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas gati 70 vitesh.

Më parë, presidenti demokrat Joe Biden siguroi numrin e nevojshëm të delegatëve (1,968) në konventën e ardhshme të partisë së tij për t’u nominuar për president pas grupit parlamentar të Gjeorgjisë. Ai kurrë nuk u përball me konkurrencë serioze në parti dhe tani thjesht pritet të marrë zyrtarisht kandidimin e tij në konventën e gushtit.

Pas këtij zhvillimi, Biden bëri ​​një deklaratë me ton të mprehtë, duke e akuzuar edhe një herë Trump se po kërcënon “demokracinë”, nëse jo “vetë idenë e Amerikës”.

“Tashmë votuesit thirren të zgjedhin të ardhmen e këtij vendi. Do të ngrihemi dhe do ta mbrojmë demokracinë tonë, apo do ta lëmë të shembet? A do të ngrihemi për të drejtën tonë për të zgjedhur dhe mbrojtur liritë tona, apo do t’i lejojmë ekstremistët t’i marrin ato nga ne?”, tha ai. Rezultatet e djeshme u konsideruan si një përfundim i paramenduar për të dy kundërshtarët. Sfiduesi i fundit i Donald Trump në garën për nominimin republikan, Nikki Haley, hoqi dorë nga gara javën e kaluar.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts