A e parandalojnë vaksinat transmetimin e virusit?

Prej kohĂ«sh Ă«shtĂ« vĂ«rtetuar se vaksinat COVID-19 zvogĂ«lojnĂ« rrezikun e sĂ«mundjeve serioze dhe shtrimit nĂ« spital. Por deri vonĂ« ka pasur njĂ« pikĂ«pyetje nĂ«se ato zvogĂ«lojnĂ« transmetimin e virusit.

Ęshtë një pyetje e rëndësishme dhe një pyetje rreth së cilës janë ndërtuar politikat e shëndetit publik. Mbretëria e Bashkuar, për shembull, ka mandatuar vaksinat COVID për të gjithë personelin e kujdesit social për të mbrojtur njerëzit e rrezikuar për të cilët kujdesen, ata do të bëjnë të njëjtën gjë për stafin e NHS.

Dhe në Itali, nga 15 tetori, punëtorët do të duhet të tregojnë dëshmi të vaksinimit, një test negativ COVID ose shërim nga një infeksion i fundit tek punëdhënësi i tyre. Kushdo që nuk është në gjendje ta bëjë këtë rrezikon të pezullohet nga puna pa pagesë. Vendet e tjera po miratojnë masa të ngjashme.

Por a e kufizojnë vaksinat në të vërtetë përhapjen e virusit?

NjĂ« studim i ri , ende jo i rishikuar nga kolegĂ«t, i udhĂ«hequr nga njĂ« ekip nĂ« Universitetin e Oksfordit dhe duke parĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« specifike variantin Delta ka treguar se tĂ« dy vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca me tĂ« vĂ«rtetĂ« zvogĂ«lojnĂ« transmetimin e sĂ«mundjes. Studimi vĂ«rejti pothuajse 150,000 kontakte tĂ« cilĂ«t u gjurmuan nga gati 100,000 raste fillestare tĂ« COVID. Rastet fillestare COVID-pozitive pĂ«rmbajnĂ« njĂ« pĂ«rzierje tĂ« njerĂ«zve tĂ« vaksinuar dhe tĂ« pavaksinuar dhe qĂ«llimi nuk ishte vetĂ«m tĂ« shihej se cilat grupe kishin mĂ« shumĂ« gjasa tĂ« transmetonin virusin, por gjithashtu cilat nga vaksinat Pfizer ose AstraZeneca ishin mĂ« efektive nĂ« zvogĂ«limin e transmetimit.

Gjetjet treguan se tĂ« dy vaksinat reduktuan transmetimin, por qĂ« vaksina Pfizer ishte mĂ« e efektshmja pĂ«r ta bĂ«rĂ« kĂ«tĂ«. Kontaktet e atyre qĂ« u vaksinuan plotĂ«sisht me vaksinĂ«n Pfizer kishin 65 pĂ«rqind mĂ« pak tĂ« ngjarĂ« tĂ« rezultonin pozitivĂ« me  COVID-19 nĂ« krahasim me kontaktet e atyre qĂ« nuk ishin tĂ« vaksinuar. Kontaktet e atyre tĂ« vaksinuar plotĂ«sisht me vaksinĂ«n AstraZeneca, ndĂ«rkohĂ«, kishin 36 pĂ«rqind mĂ« pak tĂ« ngjarĂ« tĂ« rezultonin pozitivĂ« nĂ« krahasim me kontaktet e atyre qĂ« nuk ishin tĂ« vaksinuar.

Ashtu si me studimet e mëparshme, ky studim i Oksfordit zbuloi se grupet e vaksinuara dhe të pavaksinuara kishin nivele të ngjashme të virusit në trupin e tyre, por ata që ishin të vaksinuar kishin më pak gjasa ta transmetonin atë te të tjerët, duke sugjeruar që ata të pastrojnë virusin më shpejt dhe kanë të ngjarë të kenë më pak grimca virale infektive.

ËshtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme tĂ« mbani mend se ata qĂ« janĂ« tĂ« vaksinuar do tĂ« kenĂ« sistemin imunitar tĂ« pĂ«rgatitur qĂ« do ta njohĂ« koronavirusin shumĂ« mĂ« shpejt dhe do tĂ« jenĂ« nĂ« gjendje ta çlirojnĂ« trupin mĂ« shpejt se ata qĂ« janĂ« tĂ« pavaksinuar, tĂ« cilĂ«n sistemi imunitar i tyre do tĂ« marrĂ« kohĂ« pĂ«r t’iu pĂ«rgjigjur virusit.

Studimi gjithashtu zbuloi se mbrojtja që vaksinat ofrojnë kundër transmetimit zbehet me kalimin e kohës.

Tre muaj pas marrjes sĂ« vaksinĂ«s AstraZeneca, ata qĂ« kishin infeksione tĂ« pĂ«rparuara kishin po aq gjasa tĂ« pĂ«rhapnin variantin Delta sa edhe tĂ« pavaksinuarit. NdĂ«rsa mbrojtja kundĂ«r transmetimit u ul tek njerĂ«zit qĂ« kishin marrĂ« vaksinĂ«n Pfizer, kishte akoma njĂ« pĂ«rfitim nĂ« krahasim me njerĂ«zit e pavaksinuar. Edhe pse kjo duket dĂ«shpĂ«ruese, vaksinat ende ofrojnĂ« mbrojtje tĂ« mirĂ« kundĂ«r sĂ«mundjeve tĂ« rĂ«nda.

Me vaksinat pĂ«rforcuese qĂ« janĂ« duke u zhvilluar nĂ« shumĂ« vende tĂ« zhvilluara, ka tĂ« ngjarĂ« qĂ« edhe ata tĂ« ndihmojnĂ« nĂ« zvogĂ«limin e transmetimit, dhe nĂ«se mbrojtja e tyre kundĂ«r transmetimit zvogĂ«lohet me kalimin e kohĂ«s mbetet pĂ«r t’u parĂ«.

Me një rritje të të dhënave që sugjerojnë se vaksinimet zvogëlojnë rrezikun e transmetimit të COVID-19 tek ata përreth nesh, ne mund të shohim që shumë vende po miratojnë masa më të rrepta për të inkurajuar të pavaksinuarit të marrin vaksinat-jo vetëm për veten e tyre, por për popullatën më të gjerë Me E vërteta e çështjes është se do të jetë një kombinim i vaksinave dhe masave të shëndetit publik që do të na nxjerrin nga kjo pandemi.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *