A është inteligjenca artificiale e ardhmja e luftës?

a eshte inteligjenca artificiale e ardhmja e luftes
a eshte inteligjenca artificiale e ardhmja e luftes

Fusha e inteligjencës artificiale e fut njerëzimin në një rilindje modern, por paralelisht me këtë krijimi i sistemeve inteligjente duhet të qeveriset nga diapazoni i gjerë i ligjeve në të gjithë botën, që kanë të bëjnë me koncepte të tilla si drejtësia, privatësia, mbrojtja e individit dhe siguria.

“Nëse po kërkojmë që ai terminator të shfaqet në derën tonë, ndoshta po kërkojmë në vendin e gabuar”, thotë Matt Mahmoudi, studiues i inteligjencës artificiale të Amnesty International. “Ajo për të cilën ne në fakt duhet të kemi parasysh janë këto mënyra më të zakonshme në të cilat këto teknologji kanë filluar të luajnë një rol në jetën tonë të përditshme.”

Laura Nolan, një inxhiniere softuerësh dhe një ish-punonjëse e Google tani me Komitetin Ndërkombëtar për Kontrollin e Armëve Robot, është dakord. “Këto lloj armësh, ato janë të lidhura ngushtë me teknologjitë e mbikqyrjes,” thotë ajo për sistemet e armëve autonome vdekjeprurëse ose LAWS.

Përtej mbikëqyrjes, Nolan paralajmëron se: “Marrja e logjikës së asaj që po bëjmë në luftë ose në shoqërinë tonë, dhe ne fillojmë ta kodojmë atë në algoritme dhe procese … mund të çojë në daljen e gjërave jashtë kontrollit.”

Por Mahmoudi, thotë se ka shpresë për ndalimin e armëve autonome, duke përmendur mbrojtjen ekzistuese kundër përdorimit të armëve kimike dhe biologjike. “Asnjëherë nuk është vonë, por ne duhet të vendosim qeniet njerëzore dhe jo pikat e të dhënave përpara agjendës.”

Në UpFront , Marc Lamont Hill diskuton rreziqet pas armëve autonome me Laura Nolan të Komitetit Ndërkombëtar për Kontrollin e Armëve Robotike dhe Matt Mahmoudi të Amnesty International.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts