A favorizohet mazhoranca nga zgjedhjet e pjesshme lokale? Ja si përgjigjet Presidenti Meta
Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur kritikave se nëse zhvillimi i zgjedhjeve të pjesshme lokale favorizon mazhorancën.

Në një prononcim për mediat nga Shkodra, Presidenti Meta thotë se ata që favorizohen janë qytetarët, të cilët pritet të zgjedhin për kryebashkiakun e tyre 6 qytete.

Sipas Kreut të Shtetit, në këtë proces nuk ka shmangie të asnjë force politike.

“ShpresojmĂ« tĂ« bashkĂ«punojmĂ« me MaqedoninĂ« e Veriut qĂ« tĂ« çelim negociatat me BE. ËshtĂ« njĂ« moment i rĂ«ndĂ«sishĂ«m qĂ« tĂ« reflektojnĂ« institucionet, media dhe shoqĂ«ria civile dhe njĂ«kohĂ«sisht nga tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t pĂ«r procesin e votimit. Nuk ka shmangie tĂ« asnjĂ« force politike, as tĂ« PS-sĂ« dhe as tĂ« PD-sĂ«, as LSI-sĂ« dhe asnjĂ« force politike qĂ« pĂ«rfaqĂ«sohet nĂ« Kuvendin aktual. Dhe aq mĂ« tepĂ«r Ă«shtĂ« njĂ« mundĂ«si pĂ«r shoqĂ«rinĂ« civile dhe grupet e interesit qĂ« tĂ« marrĂ« pjesĂ«. Mendoj tĂ« favorizuar janĂ« qytetarĂ«t tĂ« cilĂ«t do tĂ« kenĂ« nĂ« 6 mars tĂ« zgjedhin midis disa kandidatĂ«ve. Nuk e kishin mundĂ«sinĂ« mĂ« 30 qershor. PĂ«rgjigje ka.

Presidenti merr informacion nga KĂ«shilli i Ministrave dhe nga KQZ. Ju e dini qĂ« nuk ka pasur informacione, dhe Presidenti bashkĂ«punoi sa u tha qĂ« nuk do kishte vendim tjetĂ«r pĂ«rveç asaj qĂ« dha Gjykata Kushtetuese. Prisnim qĂ« tĂ« kishte zgjedhje kudo jo vetĂ«m nĂ« 6 qytete. Mjafton qĂ« kĂ«tĂ« mos jua mohojmĂ« kĂ«tyre 6 bashkive. “Lidhur me vendimin e parlamentit tĂ« shkarkuar pas zgjedhjeve tĂ« 25 prillit me farsĂ«n pĂ«r shkarkimin e Presidentit jashtĂ« gjithĂ« afateve dhe logjikĂ«s sĂ« kushtetutĂ«s, vetĂ«m se kam bĂ«rĂ« njĂ« intervistĂ« tek Çim Peka, mjafton pĂ«r tĂ« pasur njĂ« atmosferĂ« optimiste. Ne kĂ«tu do jemi, nĂ« histori do tĂ« hyjĂ« 2 marsi” – tha Meta.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *