A janë të efektshme sulmet e SHBA-së dhe Britanisë në Jemen?

a jane te efektshme sulmet e shba se dhe britanise ne jemen

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë organizuar një tjetër fushatë të përbashkët bombardimi ndaj objektivave të Ansarullahut në Jemen, në përgjigje të embargos së lëvizjes kundër anijeve izraelite dhe të lidhura me Izraelin që lundrojnë në Detin e Kuq.

Kjo është vala e dytë e madhe e sulmeve ajrore të kryera nga forcat amerikane dhe britanike në vendet e Ansarullahut në Jemen në më pak se dy javë, duke ngritur pikëpyetje rreth fuqisë së tyre parandaluese ndërsa ekonomia e regjimit izraelit vuan.

Edhe pse sulmet janë hera e dytë që forcat britanike bashkohen, për forcat amerikane, kjo është vala e tetë e sulmeve në përgjigje të operacioneve ushtarake të Ansarullahut kundër anijeve izraelite në një rrugë detare tregtare të rëndësishme.

Rreth 12 ditë më parë, luftanijet dhe avionët luftarakë amerikanë dhe britanikë goditën më shumë se 60 objektiva në 28 vendndodhje në Jemen.

Amerikanët dhe britanikët kishin shpresuar se sulmet fillestare do të ishin të mjaftueshme për të ndaluar operacionet e mëtejshme ushtarake detare nga Ansarullah kundër anijeve të lidhura me Izraelin në Detin e Kuq.

Shumë pak besonin se do të ishte kështu.

Dhe Ansarullah dëshmoi se nuk ishte kështu me lëvizjen që zgjeroi objektivat e saj drejt anijeve izraelite dhe amerikane që lundronin jashtë ujërave të Jemenit.

Ndërsa bombat bien në Jemen, qeveria Sanaa ka kryer më shumë operacione ushtarake, duke e bërë agresionin amerikano-britanik të paefektshëm.

Të martën, vetëm një ditë pas agresionit amerikano-britanik, një agjenci ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar raportoi një incident, 46 milje detare në jug të qytetit port të Jemenit, Mokha, në bregun e Detit të Kuq. Forcat detare të Ansarullahut shënjestruan një tjetër anije mallrash, të cilën e goditën me një raketë.

Pak para sulmeve të fundit të përbashkëta të hënën, Ansarullah njoftoi se kishte shënjestruar me sukses një anije mbështetëse ushtarake amerikane. Lëvizja tha se kishte sulmuar anijen ushtarake amerikane të mallrave, Ocean Jazz, në Gjirin e Adenit.

Burime ushtarake jemenase u kanë thënë mediave rajonale se bastisjet e fundit kishin në shënjestër vende që tashmë ishin goditur dhjetëra herë dhe nuk kishin asnjë rëndësi pasi nuk kishin asnjë armë apo pajisje.

Një deklaratë nga zëdhënësi ushtarak i Ansarullahut, Yahya Saree, tha: “Forcat e armatosura të Jemenit vazhdojnë të hakmerren ndaj çdo agresioni amerikan ose britanik kundër vendit tonë duke synuar të gjitha burimet e kërcënimeve në Detin e Kuq dhe Arab”.

Qeveria në Sanaa mund, dhe ka shumë të ngjarë, do të vazhdojë të lëshojë dronë dhe raketa të prodhuara në vend në anijet izraelite dhe amerikane, si dhe anijet luftarake amerikane, ndërsa Britania dhe Amerika do të detyrohen të kundërpërgjigjen me urdhër të shtrenjtë.

Duket se dy fuqitë perëndimore po tërhiqen në diçka që nuk janë në gjendje ta përfundojnë atë.

Në një postim në mediat sociale, Mohammed al-Bukhaiti, një zyrtar i lartë politik dhe zëdhënës i qeverisë në Sana’a, reagoi ndaj sulmeve të fundit, duke thënë: “Agresioni amerikano-britanik vetëm do të rrisë vendosmërinë e popullit jemenas për të kryer përgjegjësitë e tyre morale dhe humanitare ndaj të shtypurve në Gaza”.

Al-Bukhaiti shtoi, “Lufta sot është midis Jemenit, i cili po ndihmon në ndalimin e krimeve të gjenocidit në Gaza, dhe koalicionit amerikano-britanik për të mbështetur dhe mbrojtur autorët e tij”.

Duke postuar një video që tregonte fëmijët palestinezë që po vdisnin, ai shtoi: “Kështu, çdo parti apo individ në këtë botë përballet me dy zgjedhje që nuk kanë të treta: ose të ruajë humanitetin e tij dhe të qëndrojë me Jemenin, ose ta humbasë atë dhe të qëndrojë me amerikanët. -Aleanca britanike. Me kë qëndroni ndërsa shikoni këto krime (izraelite) (kundër fëmijëve të Gazës)?”

Mohammed al-Houthi, kreu i Komitetit Suprem Revolucionar të Ansarullahut, ka lëshuar gjithashtu një paralajmërim për Uashingtonin dhe Britaninë.

“Ne u themi amerikanëve dhe britanikëve… Besoni mirë se çdo operacion dhe çdo agresion kundër vendit tonë nuk do të kalojë pa përgjigje dhe prisni një përgjigje çdo minutë, nëse jo çdo sekondë, atëherë duhet çdo minutë,” Mohammed. tha al-Houthi.

Izraeli mbështetet shumë në tregtinë detare. Operacionet ushtarake të Ansarullahut kundër anijeve izraelite paraqesin një kërcënim të madh për ekonominë e regjimit dhe ekspertët thonë se mund të ketë një taksë më të madhe nëse ato vazhdojnë.

Porti detar izraelit i Eilat ndodhet në Detin e Kuq dhe ka parë një rënie prej 85 për qind në aktivitetin e transportit detar, tha shefi ekzekutiv i tij për Reuters. Ai u tha gjithashtu mediave izraelite se pa anulimin e embargos së Ansarullahut ndaj anijeve izraelite në Detin e Kuq “për fat të keq ne do të na duhet të largojmë punëtorët”.

Ndërkohë që porti izraelit i Haifës trajton vëllimin më të madh të tregtisë, Eilat luan gjithashtu një rol vendimtar në ekonominë e regjimit.

Sipas mediave izraelite, Eilat është një pikë kyçe hyrëse për importet nga Azia Lindore, duke përfshirë automjetet, të cilat përbëjnë shumicën e atyre që shiten brenda territoreve palestineze të pushtuara nga Izraeli. Më pak makina që vijnë po kontribuojnë në rritjen e çmimeve.

Anijet që kalonin nëpër kanalin e Suezit për të arritur në portet më të ngarkuara të regjimit në Mesdhe po ndjejnë gjithashtu efektet e valëve ekonomike.

Shumë agjenci të larta të anijeve kanë ndaluar trafikun brenda ose jashtë korridorit, i cili në thelb fillon në Bab el Mandeb jashtë ujërave të Jemenit, i ndjekur nga Deti i Kuq dhe përfundon në Kanal. Kjo ndodh pavarësisht se një koalicion i udhëhequr nga SHBA në ujrat rajonale kërkon të sigurojë kalim të sigurt për anijet izraelite.

Edhe ndryshimet e vogla në transportin e Detit të Kuq shkaktojnë një sfidë të madhe për hyrjen e furnizimeve mjekësore në regjimin mes një “numri të paprecedentë” viktimash të luftës izraelite, sipas Moshe Cohen, shefi ekzekutiv i Yad Sarah, huadhënësi më i madh joqeveritar i furnizimeve mjekësore. në territoret e pushtuara.

Vonesat e shkaktuara nga sulmet e Ansarullahut të drejtuara në anijet që drejtohen në portet e regjimit mund të “përbëjnë një vonesë të rrezikshme për jetën e furnizimeve të nevojshme kritike” për ushtarët izraelitë, tha ai në një deklaratë të dërguar me email për Wall Street Journal.

Rreziku me të cilin përballen tani Amerika dhe Britania është se ato do të tërhiqen në një konflikt ushtarak me Ansarullahun, të cilin ata nuk mund ta ndalojnë mes asnjë plani praktik nga dy aleatët perëndimorë për një lojë përfundimtare.

Ndërkohë, Ansarullahët i kanë dëshmuar botës se janë ata që mbështesin Gazën duke marrë përsipër dy fuqitë e mëdha perëndimore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts