A ka rrezik për mpiksjen e gjakut? BBC: Shkencëtarët janë të ndarë për AstraZenecan, por qartësia do të kërkojë kohë

BBC i ka kushtuar një artikull të veçantë vaksinës së AstraZeneca, lidhur me alarmin që u dha fillimisht se shkakton mpiksje gjaku duke çuar në trompozë e deri në fatalitete.

Sipas BBC, shkencëtarët janë të dyzuar e të ndarë në këtë çështje, pasi disa skeptikë thonë se s’ka prova të mjaftueshme e disa të tjerë janë të bindur se AstraZeneca vërtet e shkakton këtë pasi mpiksja e gjakut vjen prej COVID-19.

Deri më tani nuk dihet nëse vërtet kjo vaksinë shkakton mpiskjen e gjakut, por qartësia sipas BBC do të kërkojë kohë.
Ajo çfarë dihet deri tani është se vaksina e AstraZeneca rriten me moshën, pasi Gjermania e Kanadaja e kanë lejuar tek moshat e mëdha.

Çdo vaksinë nuk ka siguri maksimale të përkryer, dhe që të ofrojë zero rrezik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *