A mund të sfidohet Covid-19 për… Solsticin e Verës?!

Disa qindra njerëz u mblodhën përsëri këtë vit, në dritën e parë të agimit, në sitin neolitik në Stonehenge, Angli, për të festuar ritin e solsticit të verës, pavarësisht rekomandimeve të autoritetet britanike për shkak të emergjencës Covid-19.

Pjesëmarrja nuk kishte asnjë dallim me ato të vitet e kaluara parapandemike, kur frekuentimi kishte arritur në 30 000 persona.

Sidoqoftë, eventi tërhoqi vëmendjen e policisë së Wiltshire, sipas të cilës tubimi ishte “paqësor”, por ka pasur “probleme” në pjesën e distancimit social, të cilat mund t’i nënshtrohen pasojave administrative me gjoba. Të pranishmit sipas ritit ngritën krahët në drejtim të diellit, i mbuluar nga një qiell gri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.