“A mund t’i besohen Trump-it sekretet e SHBA?”/ CNN: Përballja e ish-presidentit me ligjin, moment i rëndë në historinë amerikane

Ish-presidenti amerikan Donald J. Trump tashmë është në një betejë ligjore kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kombit që para disa vitesh udhëhiqte nga zyra e Shtëpisë së Bardhë.

Për herë të parë në histori, kombi po kërkon të gjykojë penalisht një person që u zgjodh për ta udhëhequr atë si president.

Trump do të dalë në gjykatë në Miami për t’iu përgjigjur një aktakuze prej 37 pikash që pretendon se ai ka mbajtur me dashje dokumente të klasifikuara pasi la detyrën dhe refuzoi t’i kthejë ato.

Paraqitja e tij do të jetë një moment tronditës, madje edhe tragjik, në historinë e një republike që ka qëndruar për më shumë se dy shekuj pasi u themelua mbi parimin se asnjë lider nuk ka pushtet absolut ose nuk duhet të jetë mbi ligjet që vlejnë për qytetarët e tjerë.

E marta do të jetë një ditë e rëndë që mund të thellojë përçarjet në vend, veçanërisht duke pasur parasysh se mbështetësit e Trump tashmë kanë përdorur dhunën në një përpjekje për të përmbysur vullnetin e popullit pasi ish-presidenti refuzoi të pranonte humbjen e tij në zgjedhje.

Senatori i Utah, Mitt Romney, një kritik i shpeshtë republikan i Trump, të hënën fajësoi ish-presidentin se e kaloi vendin përmes një sprove që ai tha se mund të ishte shmangur. “Jam i zemëruar,” tha Romney, kandidati republikan për president të vitit 2012. “Vendi do të kalojë nëpër trazira si rezultat i kësaj”, tha ai.

Sado traumatike dhe e paprecedentë që pritet të jetë një ndjekje penale federale e ish-presidentit, nuk është një surprizë. Në një farë mënyre, është një kod thuajse logjik i një termi të Shtëpisë së Bardhë, në të cilin Trump shkatërroi konventat e presidencës, shprehu besimin se ai kishte pushtet “total” në kundërshtim me Kushtetutën dhe u fajësua dy herë.

Trump nuk është dënuar për asnjë vepër penale. Një aktakuzë zakonisht përfaqëson zbardhjen më të mirë të mundshme të provave në një çështje për prokurorinë. Dëshmitarët nuk merren në pyetje në një juri të madhe për të testuar për deklarata që mund të ndihmojnë të pandehurin. Ndërsa mbetet e paqartë nëse kjo çështje do të shkojë në gjyq përpara zgjedhjeve të 2024.

Megjithatë Trump ka qenë në një kurs përplasjeje me ligjin për një kohë të gjatë. Ai është në pritje të gjyqit në një çështje tjetër penale në Manhattan pasi u deklarua i pafajshëm për falsifikimin e të dhënave të biznesit në një çështje që rrjedh nga një pagesë e parave “në të zezë”. Ai ka të ngjarë të mësojë deri në fund të verës nëse do të akuzohet për përpjekjen për të përmbysur fitoren zgjedhore të Presidentit Joe Biden në shtetin e Xhorxhias. Të dyja rastet janë sjellë nga avokatët e rretheve lokale dhe jo nga qeveria federale.

Prokurori i posaçëm Jack Smith , i cili ngriti padinë e jurisë së madhe kundër Trump në çështjen e dokumenteve të klasifikuara dhe po heton gjithashtu sjelljen e tij në 6 janar 2021, e justifikoi vendimin e tij duke argumentuar se vendi kishte një grup ligjesh dhe se ato vlejnë për të gjithë.

Aktakuza e tij, e mbushur me detaje mbi trajtimin e Trump të materialeve të klasifikuara, tronditi shumë veteranë të qeverisë.

“Nëse ai ka bërë diçka të ngjashme me atë që pretendon aktakuza, dhe natyrisht, qeveria do të duhet ta provojë atë, atëherë ai ka kryer krime shumë të rënda”, tha ish-këshilltari i Trumpit për sigurinë kombëtare, John Bolton, për CNN  të hënën. “Kjo është një aktakuzë shkatërruese. … Mendoj se duhet të jetë fundi i karrierës politike të Donald Trump”, theksoi ai.

Dilema për të ngarkuar penalisht apo jo ish-Presidentin

Çdo ndjekje penale përfshin gjithashtu një zgjedhje. Ndonjëherë, shkeljet e supozuara janë aq të rënda saqë injorimi i tyre do të rrezikonte minimin e sundimit të ligjit dhe strukturës së shoqërisë dhe demokracisë. Por ky impuls duhet të balancohet edhe me pyetjen nëse interesat kombëtare i shërbejnë më së miri ndjekjes penale.

Rasti i një ish-presidenti, i cili tashmë ka përdorur zgjerimin e ndarjeve kombëtare si një mjet politik dhe që ka pretenduar se është viktimë e hetimeve të politizuara, nënkuptonte se Smith dhe Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland u përballën me një dilemë.

Ndjeshmëria e çështjes shumëfishohet nga fakti se ish-presidenti po ndiqet nga Departamenti i Drejtësisë i pasardhësit të tij në kohën e një fushate zgjedhore në të cilën ai po përpiqet të rimarrë Shtëpinë e Bardhë nga Biden.

“Ideja e drejtësisë së barabartë nuk po luhet këtu,” tha të hënën kryeparlamentari Kevin McCarthy, duke nxjerrë ekuivalenca të rreme midis materialeve të klasifikuara të gjetura në posedim të ish-zëvendëspresidentëve Biden dhe Mike Pence, të cilët nuk e bllokuan kthimin e tij, siç pretendohet të ketë bërë Trump.

Shumica e republikanëve duket se kanë llogaritur se me Trumpin si kryesues në zgjedhjet presidenciale presidenciale, ata nuk kanë zgjidhje përveçse t’i bashkohen sulmeve të tij të ashpra ndaj Departamentit të Drejtësisë. Megjithatë, në një lëvizje të kryer të hënën, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, e cila po ashtu kandidon, ishte kritike e ashpër ndaj Trump, edhe pse ajo iu përmbajt pretendimeve të saj se Departamenti aktual i Drejtësisë ishte i korruptuar.

“Nëse kjo aktakuzë është e vërtetë, Presidenti Trump ishte tepër i pamatur me sigurinë tonë kombëtare”, tha Haley në Fox News. Komentet e saj bënë një argument të nënkuptuar se ish-presidentit, të cilit ajo i shërbeu si ambasadore në Kombet e Bashkuara, nuk duhet t’i besohet përsëri ruajtja e sekreteve të vendit.

Senatori i Floridës, Marco Rubio, nënkryetari i Komitetit të Inteligjencës së Senatit, qortoi trajtimin e dokumenteve të ndjeshme nga Trump, por argumentoi se Smith dhe Garland kishin gabuar duke mos konsideruar mjaftueshëm nëse ishte vërtet në interesin kombëtar të kishte një ndjekje penalisht.

“Nuk ka asnjë pretendim se ka pasur dëm për sigurinë kombëtare. Nuk ka asnjë pretendim se ai ia ka shitur atë një fuqie të huaj ose se është trafikuar te dikush tjetër ose se dikush ka pasur akses në to, “tha Rubio në “CBS Mornings” të hënën.

Çfarë do të humbiste SHBA duke i bërë Trump një tolerim?

Megjithatë, sado e dhimbshme të jetë një aktakuzë presidenciale për SHBA-të, një vendim për të mos paditur Trump për një trajtim kaq të pakujdesshëm ndaj dokumenteve të klasifikuara nuk do të dërgonte vetëm një mesazh se të fuqishmit janë mbi ligjin. Gjithashtu do të rrezikonte të sinjalizonte se një sjellje e tillë është e pranueshme, ose të paktën është shumë e vështirë për t’u ndjekur penalisht. Pasojat e një vendimi të tillë për agjencitë e inteligjencës së vendit mund të jenë katastrofike, sipas analizës së CNN.

Në mënyrë tipike, zyrtarët e rangut federal janë shumë mbrojtës ndaj materialeve të klasifikuara, duke e ditur se edhe një gabim në trajtimin e një dokumenti mund t’i sjellë ata në telashe me ligjin ose t’i çojë në burg. Aktakuza e Smith pretendon se Trump mbante një sërë dokumentesh në një dush, një sallë vallëzimi dhe madje edhe një banjë në resortin e tij në Mar-a-Lago. Ai gjithashtu pretendon se ai tregoi një dokument jashtëzakonisht të ndjeshëm ushtarak për disa të ftuar në klubin e tij të golfit “Bedminster” dhe pranoi se ai nuk mund ta deklasifikonte atë pasi nuk ishte më president. Disa nga materialet që ai kishte refuzuar t’ia kthente qeverisë kishin të bënin me aftësitë bërthamore të SHBA-së dhe vendeve të huaja.

Kjo shpërfillje për sekretet e vendit ngre pyetje të mëdha në lidhje me sjelljen e kaluar të Trump dhe duket se forcon vendimin e qeverisë për t’iu drejtuar një hetimi penal për të tërhequr materialet e klasifikuara.

Më gjerësisht, ai ngre gjithashtu një pyetje që votuesit, dhe jo gjykatat, do të vendosin, nëse Trumpit duhet t’i besohet më një material i tillë si president. Është një pyetje për zgjedhjet e 2024, por që gjithashtu mund të preket në gjyq.

Sjellja e Trump duket se përfaqëson një rast të jashtëzakonshëm të një kreu shteti të përgjithshëm dhe kujdestari të sekreteve më të çmuara të kombit që i vendos motivet e tij personale mbi interesin kombëtar në një abuzim të besimit publik.

“Duke ditur atë që dimë tani, përveç të gjitha detajeve në aktakuzë, a ka ndonjë pyetje tani që Donald Trump është një rrezik i qartë dhe i pranishëm për Shtetet e Bashkuara të Amerikës?” pyeti Valerie Plame, kopertina e së cilës si oficere e CIA-s u hodh në erë nga anëtarët e administratës Bush në hakmarrje për kritikat ndaj politikave të saj në Irak nga bashkëshorti i saj i ndjerë, ish-ambasadori Joseph Wilson.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts