Administratorja e USAID-it: Një punëtore në një organizatë partnere u vra në Ukrainë

Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power, shkroi  në Twitter se një punëtore në një nga organizatat partnere të USAID-it “u vra nga ushtria ruse sapo kishte mbushur 32 vjeç”.

“Jam jashtëzakonisht e trishtuar që ndaj vdekjen e Valeria ‘Lera’ Maksetska, një ukrainase krenare, partnere e dashur implementuese e USAID dhe udhëheqëse e shkëlqyer, e dhembshur në ndërtimin e kohezionit social dhe luftimin e dezinformatave,” shkroi Power në Twitter.

“E lindur dhe e rritur në Donetsk, Lera iu përgjigj pushtimit të Rusisë në 2014 duke punuar në përgjigjen humanitare. Ajo i mbijetoi granatimeve të Donetskut, u transferua në Kiev dhe filloi të punojë me USAID – ku u bë e dashur si ‘një grua e guximshme me zemër të sjellshme’”, shkroi Power në Twitter.

Lera, një mjeke e trajnuar, mund të largohej nga Kievi kur filloi pushtimi, por qëndroi për të ndihmuar të tjerët. Vetëm kur mamasë së saj Irina i mbaruan ilaçet, ajo u evakuua. Ndërsa Lera, Irina dhe shoferi i tyre Yaroslav prisnin në një makinë që të kalonte një kolonë rus, një tank qëlloi mbi ta, duke vrarë të tre, “shtoi Power.

Power tha se vdekja e Maksetska ishte shkatërruese për USAID-in, dhe për “të gjithë ata që e njihnin”.

Fnbte0oxwam5t2r

Fnbtbafuuaqqcko

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.