Adoleshentët, teknologjia dhe shëndeti mendor: Studimi në Oksford nuk gjen asnjë lidhje

11:37 05/05/2021

Mbetet një lidhje shumë e vogël midis përdorimit të teknologjisë dhe problemeve të shëndetit mendor, sugjeron një studim i më shumë se 430,000 fëmijëve nga 10 deri në 15 vjeç.

Instituti i Internetit Oxford krahasoi shikimin e TV, përdorimin e mediave sociale dhe pajisjeve me ndjenjat e depresionit, tendencat vetëvrasëse dhe problemet e sjelljes. Ajo gjeti një rënie të vogël të lidhjes midis depresionit dhe përdorimit të mediave sociale dhe shikimit të TV, nga 1991 në 2019.

“Ne nuk mund të bënim dallimin midis ndikimit të medias sociale dhe shëndetit mendor në 2010 dhe 2019. Ne nuk jemi duke thënë se më pak njerëz të lumtur po përdorin më shumë media sociale. Ne po themi që lidhja nuk po bëhet më e fortë”, është shprehur bashkautor i studimit Prof Andrew Przybylski.

Pjesëmarrësit, në SH.B.A. u pyetën për kohëzgjatjen e aktivitetit të mediave sociale ose pajisjeve, por jo më saktësisht se si e kishin kaluar atë kohë. Punimi është botuar në revistën Shkenca Klinike Psikologjike.

Në janar 2021, një studim sugjeroi që përdorimi i madh i mediave sociale ishte i lidhur me mirëqenien negative dhe vetëvlerësimin midis adoleshentëve. Faktorë të tjerë që ndikojnë në shëndetin mendor të të rinjve përfshijnë pandeminë e koronavirusit.

Dhe qeveria e MB ka njoftuar një investim prej 500 milion £ në shërbimet e shëndetit mendor, me 79 milion £ të destinuara për fëmijë dhe të rinj. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *