Adoleshenti polak i bashkohet luftës në Ukrainë, rrëfimi i shokut: Iu dha një AK-47 në dorë, i gatshëm të luftojë rusët e të rikthejë lirinë

Një 19-vjeçar nga Polonia i është bashkuar ushtrisë ukrainase në luftën ndaj pushtuesit rus.

Ai është regjistruar në legjionin e të huajve, një njësi speciale e hapur së fundmi në ushtrinë ukrainase. I riu ka nënshkruar një kontratë, ku deklaron se nuk do të largohej nga Ukraina deri në mbarim të luftës dhe u urdhërua të dorëzonte pasaportën e tij. 19-vjeçarit i është dhënë një AK-47, u pajis me uniformë dhe është vendosur në Kiev, ku aktualisht po kryhen luftime. I riu ka treguar për mediat se paguhet rreth 2500 dollarë në muaj, ndërsa shton se kontrata e pengon të braktisë luftën.

Një mik i ushtarit të ri ka thënë për “Daily Mail”:

“U stërvit më së miri dhe vendosi t’i bashkohet luftës. Ai është djalë i mrekullueshëm, beson vërtetë në atë që bën. Ai me kënaqësi nënshkroi kontratën dhe dorëzoi pasaportën e tij, sepse nuk ka ndërmend të largohet derisa të përfundojë lufta”.

Shoku i ushtarit shtoi:

“Nuk është aq e lehtë të flasësh me të atje sepse sinjali nuk është i mirë, por ai po shkon mirë dhe u vu në veprim menjëherë për shkak të stërvitjes së tij luftarake.”
Katër ushtarët britanikë që shkuan në AWOL dhe planifikojnë të luftojnë për ukrainasit pasi Rusia pushtoi vendin dy javë më parë, mund të ndiqen penalisht sipas ligjit të dezertimit, paralajmëroi këtë javë Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace .

Anëtari 19-vjeçar i regjimentit të Gardës së Coldstream thuhet se hoqi dorë nga detyrat e tij ceremoniale si një nga rojet prestigjioze të Mbretëreshës në Windsor dhe u regjistrua në Legjionin Ndërkombëtar të Ukrainas të luftëtarëve vullnetarë të huaj.
Pasi thuhet se u ka shkruar prindërve të tij përpara se të rezervonte një fluturim njëdrejtimësh për në Poloni , adoleshent i Coldstream Guardsman dyshohet se është në mesin e katër ushtarëve britanikë që kanë ikur nga vendi për në zonën e luftës, duke shkaktuar panik në ushtrinë britanike se Rusia mund ta përdorë atë si një mundësi për të filluar Luftën e Tretë Botërore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.