Aeroporti i Kabulit mbetet qendra e botës

11:30 24/08/2021

Udhëheqësit e G7 apel Biden për të përshpejtuar evakuimet

Rreth aeroportit nĂ« Kabul situata bĂ«het mĂ« e vĂ«shtirĂ« nga dita nĂ« ditĂ« pasi aty ka njĂ« turmĂ« prej rreth 15 mijĂ« njerĂ«z qĂ« po vĂ«shtirĂ«sojnĂ« kalimin e atyre qĂ« kanĂ« autorizimin pĂ«r tĂ« udhĂ«tuar. 

Në takimin urgjent online udhëheqësit e grupit te shtate shteteve me te industrializuara të botës në përbërje të G7 do t’i kërkojnë presidentit amerikan Biden për të pershpejtuar evakuimet ndërsa afati 31 Gusht po afrohet.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se qëllimi është që të shmanget një krizë humanitare me përmasa gjigante ndaj duhet një shtyrje të datës së tërheqjes së 6,000 ushtarëve amerikanë nga aeroporti i Kabulit.

Rreth 16,000 njerëz janë evakuuar nga Afganistani gjatë 24 orëve të fundit, sipas Pentagonit. Më shumë se 40,000 shtetas të huaj dhe afganë janë evakuuar që nga muaji Korrik nga territori afgan.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.