Afganët, ca i duan ca nuk i duan

19:40 21/08/2021

Shtete të ndryshme me qëndrime pro dhe kundër pritjes së njerëzve nga Afganistani

Edhe pse mijĂ«ra persona po mbajnĂ« tĂ« rrethuara hyrjet nĂ« aeroportin e Kabulit ku dĂ«gjohen tĂ« shtĂ«nat, njĂ« grup prej 31 personash, ish-punonjĂ«s tĂ« angazhuar nĂ« Afganistan, janĂ« kthyer nĂ« MaqedoninĂ« e Veriut.  NdĂ«rkohĂ« qĂ« pritet qĂ« nĂ« aeroportin e Shkupit tĂ« mbĂ«rrijnĂ« edhe dhjetĂ«ra qytetarĂ« tĂ« tjerĂ« nga Maqedonia e Veriut, tĂ« cilĂ«t janĂ« evakuuar tashmĂ« nga Afganistani dhe janĂ« transit nĂ« vende si Katari apo Turqia.

NdĂ«rkaq, Greqia dhe Turqia nuk kanĂ« ndĂ«rmend tĂ« hapin dyert pĂ«r njĂ« valĂ« tĂ« re, kĂ«tĂ« radhĂ« refugjatĂ«sh afganĂ«. Ata i kanĂ« propozuar Brukselit qĂ« t’i ndihmojĂ« afganĂ«t nĂ« Afganistan dhe shtetet fqinje, sidomos nĂ« Iran. Turqia po ndĂ«rton njĂ« mur betoni 3 metra tĂ« lartĂ« tĂ« gjatĂ« 241 kilometra nĂ« kufi me Iranin ndĂ«rsa dhjetĂ«ra refugjatĂ« qĂ« janĂ« larguar qĂ« prej disa javĂ«sh nga Afganistani, kanĂ« filluar tĂ« shfaqen nĂ« zonĂ«n kufitare tĂ« TurqisĂ« me Iranin.

Autoritet turke njoftuan se forcat e sigurisë në vend kanë parandaluar kalimin e mbi 69 mijë emigrantëve të parregullt, ndërsa kanë arrestuar 904 persona që dyshohet se kalonin refugjatë të paligjshëm në Turqi. Greqia ka përfunduar gardhit 40 kilometra të gjatë me Turqinë si dhe ka krijuar sistem vëzhgimi për të ndaluar hyrjen e azilkërkuesve.

Ndërkaq, ndërsa Turqia dhe Greqia janë në një mendje për të ndalur refugjatët afganë, Bahrejni ka thënë se do të hapë aeroportet për fluturimet që evakuojnë njerëzit nga Afganistani, derisa Emiratet e Bashkuara Arabe do të strehojnë përkohësisht 5,000 afganë, në një kohë që Shtetet e Bashkuara po përballen me hapësira të mbingarkuara me të evakuuar në Katar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.