Afganët flasin për dëshpërim, pasiguri pas evakuimit në Katar

Afganët që u larguan nga vendi i tyre këtë javë kanë folur për dëshpërimin e tyre për të lënë të dashurit dhe për të ardhmen e pasigurt para tyre pas marrjes së shpejtë të kontrollit të talebanëve.

Përparimi i talebanëve ka çuar në një evakuim masiv të afganëve dhe të huajve mes frikës së hakmarrjes dhe një kthimi në një interpretim të ashpër të ligjit islam.

“Ishte shumë e vështirë të largohesha nga vendi im,” tha një grua e mbuluar për Reuters në Doha, Katar. “Unë e dua vendin tim”.

Ajo shpjegoi se para se të mbërrinin talebanët, ajo kurrë nuk kishte pritur të shkonte diku.
Gruaja tha se ajo iku me burrin e saj, një dentist dhe tre fëmijë, nga frika se puna e saj me organizatat humanitare ndërkombëtare do t’i bënte ata një objektiv të talebanëve.

Ajo përshkroi skena traumatike në aeroportin e Kabulit, ndërsa mijëra njerëz kërkuan të hipnin në fluturimet e evakuimit.

Në një moment kur turma u përpoq të nxitonte në aeroport, ajo kujtoi, një burrë që qëndronte pranë saj u qëllua në këmbë nga “ushtarakët”. Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimin.

“Ishte thjesht tronditëse dhe nuk e dija se çfarë duhet të bëja.”

Gruaja është një nga disa qindra të evakuuar të vendosur përkohësisht në një kompleks banimi në Doha.

Qeveria e Katarit pret mijëra të evakuuar derisa ata të mund të hyjnë në një vend të tretë.

Një burrë në kompleks i tha Reuters se nuk kishte shpresë se talebanët do të mbanin premtimet e tyre, të cilat përfshinin respektimin e të drejtave të grave dhe një amnisti për ata që punonin në qeveri ose me të huajt.

“Pjesa më shqetësuese është se nuk ka shumë shpresë për të ardhmen,” tha burri, i cili mbërriti në Doha këtë javë me gruan, tre fëmijët, prindërit dhe dy motrat.
Burri, një avokat, tha se kishte frikë se nëse do të kishte qëndruar në Afganistan do të ishte bërë gjithashtu objektiv i talebanëve, pjesërisht për shkak të punës së tij me kompanitë ndërkombëtare.

“Do të jetë një jetë shumë, shumë e ndryshme dhe sfiduese përpara nesh,” tha ai.

Afganët folën në Doha me të gjithë anonimitetin e kërkuar për shkak të shqetësimeve për anëtarët e familjes ende në Afganistan.

“Nuk është e lehtë sepse ata nuk janë të sigurt,” tha burri.

“Ka shumë pritje nga unë për t’i ndihmuar ata të largohen nga atje dhe nganjëherë ju me të vërtetë e shihni veten duke qenë vërtet të pafuqishëm.”

Një burrë tjetër, student i vitit të dytë universitar të drejtësisë, foli për plaçkitje nga talebanët kur ata morën kontrollin mbi Kabulin dhe tha se kishte parë militantë të armatosur të frikësonin njerëzit gjatë rrugës për në aeroport.

I evakuuar në Katar me motrën e tij, ai nuk e di se si do të jetë në gjendje të përfundojë studimet e tij. Ai la pas gruan e tij, me të cilën u martua në një video thirrje para se të evakuohej.

“Mendjet tona janë kthyer në shtëpi sepse familjet tona mbeten. Gruaja ime është atje. Prindërit e mi janë atje, vëllezërit e motrat e mi. Unë vetëm shpresoj që ata të evakuohen … në rast se kjo nuk ndodh dhe gjërat shkojnë keq, nuk e di se ç’do të bëja, e kam mendjen dhe dëshiroj të kthehem “.//Reuters

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.