Afganistan: 200 trupa të tjerë britanikë u dërguan në Kabul për evakuim

Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë 200 trupa të tjerë në Kabul pasi talebanët morën kontrollin e kryeqytetit afgan.

Gjithsej rreth 900 trupa britanike do të patrullojnë aeroportin e Kabulit pas skenave kaotike në pistë, si pjesë e përpjekjeve për të siguruar fluturimet e evakuimit.

Sekretari i Jashtëm Dominic Raab konfirmoi se 350 shtetas të tjerë britanikë dhe afganë që punuan me trupat britanike do të evakuoheshin në ditët që vijnë.

Ai tha se Britania e Madhe po merrte parasysh sa refugjatë afganë do të merrte.

Zoti Raab tha,  “se situata nuk ishte ajo që ne donim, por ne duhet të merremi me realitetin e ri”.

Ai tha se 289 afganë që punuan me Mbretërinë e Bashkuar kishin ardhur në Mbretërinë e Bashkuar gjatë javës së fundit. Dhe të hënën në mbrëmje, Zyra e Brendshme tha se Britania e Madhe kishte pranuar më shumë se 3,300 përkthyes afganë, stafi dhe familjet e tyre në MB për rivendosje.

Zyra e Punëve të Brendshme tha se do të udhëhiqet nga kapaciteti i autoriteteve lokale kur të vendosë se sa refugjatë afganë do të lejohen të vendosen në Britaninë e Madhe pasi talebanët morën pushtetin.

Një burim qeveritar më vonë i tha BBC -së se ministrat po kërkonin të zhvillonin një skemë “të porositur” për t’i dhënë përparësi grave dhe vajzave për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar.

Zyrtarët po shikojnë një përgjigje të ngjashme me skemën e zhvendosjes siriane nga viti 2014, e cila pa që Mbretëria e Bashkuar të pranonte refugjatë në nevojën më të madhe, shtoi burimi. Skenat kaotike në aeroportin e Kabulit panë një numër njerëzish që vdiqën të hënën, duke bërë që të ndaloheshin të gjitha fluturimet.

Ministria e Mbrojtjes tha se asnjë avion tjetër i Forcave Ajrore Mbretërore nuk do të nisej nga Kabuli të hënën. 150 shtetas të tjerë britanikë do të mbërrinin në Mbretërinë e Bashkuar nga Kabuli të martën në mëngjes.

Zyra e Jashtme ka këshilluar që më shumë se 4,000 qytetarë britanikë të mendojnë se janë në Afganistan të largohen.

Të enjten mbrëma, qeveria njoftoi se rreth 600 trupa britanike do të dërgoheshin në vend për të ndihmuar shtetasit britanikë dhe afganë të kualifikuar të largoheshin.

MM tha se personeli i mëtejshëm do të vendoset përpara në rajon dhe do të jetë në gjendje të lëvizë në Afganistan nëse është e nevojshme, ndërsa më shumë trupa do të mbahen në gatishmëri në MB.

Pentagoni tha se SHBA do të dërgonte një batalion tjetër për të ndihmuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të forcave amerikane në terren në rreth 6,000. Duke folur me transmetuesit pas një takimi të grupit të urgjencës të qeverisë Cobra të hënën, z. Raab tha se kishte pasur “befasi” në shpejtësinë e përparimit të talebanëve.

Ai tha: Të gjithë, mendoj, janë befasuar nga shkalla dhe ritmi me të cilin talebanët kanë marrë kontrollin në Afganistan, dhe ky është një mësim nga i cili ne të gjithë duhet të mësojmë.

“Por e vërteta është ajo që ka rëndësi tani është përqëndrimi në nxjerrjen e shtetasve britanikë, largimin e atyre që i kanë shërbyer me kaq besnikëri Mbretërisë së Bashkuar dhe sigurimin që fitimet që kemi arritur gjatë 20 viteve të mos humbasin.”

Por deputeti i Punës, Andrew Gwynne kundërshtoi komentet e Raab, duke thënë se “nuk erdhi si befasi për këdo që ka njohuri themelore për atë që po ndodh në terren në Afganistan”. I pyetur për numrin e refugjatëve që Mbretëria e Bashkuar mund të jetë e gatshme të marrë, Zoti Raab tha se nuk ishte në gjendje të angazhohej për të marrë një numër të caktuar, por se qeveria po merrte parasysh hapat e ardhshëm.

“Ne jemi padyshim një komb me zemër të madhe. Ne kemi kriteret për azil të vendosur në ligj – ne punojmë me OKB -në për këtë”.

“Ne po shikojmë me shumë kujdes se çfarë lloj angazhimi të mëtejshëm mund të bëjmë”.

Zyrtarët po shikojnë një përgjigje të mundshme të ngjashme me zhvendosjen e njerëzve nga Siria në 2014 – e cila pa që Mbretëria e Bashkuar të pranonte refugjatë në nevojën më të madhe, përfshirë të mbijetuarit e dhunës, dhe gra dhe fëmijë.

Zoti Raab tha se Britania e Madhe do të punojë me partnerët e saj ndërkombëtarë për t’i mbajtur talebanët të japin llogari mbi angazhimet e grupit, përfshirë një zotim për të parandaluar që Afganistani të bëhet një bazë për terrorizmin.

Downing Street tha se ambasadori britanik në Afganistan, Sir Laurie Bristow, po punonte nga aeroporti në Kabul, së bashku me stafin britanik dhe forcat e armatosura, për të përpunuar vizat për afganët e kualifikuar. Ka pasur paralajmërime se përkthyesit afganë që ndihmuan forcat britanike mund të liheshin pas pasi Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha “disa njerëz nuk do të kthehen”.

Ish -gardisti i Grenadierit Julian Perreira tha për programin PM të BBC Radio 4 se ai po përpiqej të siguronte disa përkthyes, por shtoi: “Unë thjesht nuk kam zemrën t’u them atyre se mendoj se frika e tyre më e keqe mund të bëhet e vërtetë – se ata mund të lihen mbrapa.”

Shumica e shtetasve afganë që kanë të drejtë të zhvendosen në MB janë ata që kanë punuar për qeverinë britanike në rolet e para që bënë një ndryshim material në shpërndarjen e misionit në Mbretërinë e Bashkuar në vend.

Ky grup përfshin përkthyes, si dhe këshilltarë kulturorë dhe stafin e ambasadës. Të tjerët të përshtatshëm janë ata që konsiderohen të jenë në rrezik të lartë dhe të afërt, sipas MM.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *