Afganistan: BE dhe NATO në gjendje shoku

12:56 17/08/2021

Shërbimin Diplomatik të BE e gjeti me sa duket të papërgatitur marshimi i shpejtë i talibanëve dhe dorëzimi i shpejtë i qeverisë afgane. Vetëm të enjtën e kaluar, krydiplomati i BE, Josep Borrell shkroi, se talibanët duhet të kthehen në tryezën e bisedimeve në Doha, të bien dakord për një armëpushim dhe një qeveri me pjesëmarrjen e të gjitha palëve. Të shkruash këtë dy ditë para rënies së Kabulit, do të thotë të mos e njohësh gjendjen.

Të hënën në mëngjes pasoi lutja që të garantohet tërheqja e rregulluar dhe e sigurtë e të gjithë të huajve dhe afganëve që kanë punuar për forcat e huaja. Kjo lutje është nënshrkuar nga përfaqësues të BE dhe pjesë të bashkësisë ndërkombëtare. Skenat kaotike në Kabul tregojnë, se është i mundur vetëm evakuimi ushtarak. Të martën pasdite është planifikuar takimi i posaçëm i ministrave të Jashtëm të BE.

Paralajmërime dhe ankesa nga Parlamenti Europian

Presidenti i Parlamentit Europian kërkon një reagim të përbashkët të BE. Kush përndiqet, ai duhet të ketë mundësi të marrë azil, tha David Sassoli. Afganistani ka nevojë për një zgjidhje politike të qëndrueshme që mbron të drejtat e grave dhe u lejon afganëve të jetojnë në siguri dhe dinjitet. Zëdhënësit për politikën e jashtme tek Partitë Popullore Europiane, paralajmërojnë, se duhen evakuuar njerëzit atje.

“Krahas forcave afgane tĂ« punĂ«s sĂ« Bundeswehrit, pishtarin e lirisĂ«, demokracisĂ« dhe tĂ« drejtave tĂ« njeriut e kanĂ« mbajtur edhe mjeket, kryebashkiaket, aktivistet pĂ«r tĂ« drejtat e grave nĂ« Afganistan.” TĂ« Gjelbrit kĂ«rkojnĂ« qĂ« BE tĂ« evakuojĂ« tĂ« paktĂ«n 600 forca lokale bashkĂ« me familjet e tyre tĂ« misionit tĂ« policisĂ« sĂ« BE, EUPOL, tĂ« delegacionit tĂ« BE nĂ« Kabul, tĂ« misionit tĂ« ndihmĂ«s, ECHO. “Europa duhet tĂ« pĂ«rmbushĂ« pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« pĂ«r forcat lokale tĂ« misioneve tĂ« BE. NĂ« vend tĂ« veprojnĂ« shpejt, Komisioni i BE dhe qeveritĂ« kombĂ«tare grinden pĂ«r kompetencat”, kritikon zĂ«dhĂ«nĂ«si i tĂ« GjelbĂ«rve dhe eurodeputeti, Sven Giegold.

Reagime të NATO-s

NĂ« disa vende europiane, anĂ«tare tĂ« NATO-s, tĂ« hĂ«nĂ«n u zhvilluan takime tĂ« komiteteve tĂ« sigurisĂ«, si nĂ« BritaninĂ« e Madhe, BelgjikĂ«, FrancĂ«. Shtabi qendror i NATO-s nĂ« Bruksel heshti. Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace bĂ«ri tĂ« ditur njĂ« procedurĂ« tĂ« pĂ«rshpejtuar pĂ«r punonjĂ«sit civilĂ«. “Aty ku rregullat mund tĂ« zbuten kjo do tĂ« bĂ«het.” Britania e Madha planifikon evakuimin e 1200 deri nĂ« 1500 njerĂ«zve nĂ« ditĂ«, sa kohĂ« qĂ« Kabuli ende ka kontroll perĂ«ndimor. Si datĂ« e fundit Ă«shtĂ« pĂ«rcaktuar 31 gushti. “Disa nuk do t’ia dalin”, tha Wallace. Kjo Ă«shtĂ« e trishtueshme. VetĂ«m afganĂ«t qĂ« ia kanĂ« dalĂ« tĂ« vijnĂ« deri nĂ« Kabul kanĂ« shans tĂ« evakuohen.

Frankreich Paris | PrÀsident Emmanuel Macron bei der VErabschiedung von Francois Lecointre

NĂ« Berlin zĂ«dhĂ«nĂ«si i MinistrisĂ« sĂ« PunĂ«ve tĂ« Jashtme deklaroi, se Ă«shtĂ« e paqartĂ«, sa kohĂ« mund tĂ« vazhdojnĂ« evakuimet nga Kabuli. Kancelarja Merkel bĂ«ri fjalĂ« tĂ« hĂ«nĂ«n pĂ«r “orĂ« tĂ« hidhura”. Qeveria gjermane ka identifikuar para muajsh 2500 forca lokale, kĂ«saj i shtohen 2000 aktivistĂ« pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut e avokatĂ« sĂ« bashku me familjet e tyre, gjithsej rreth 10.000 vetĂ«.

Gjermania aktualisht evakuon nĂ« bashkĂ«punim me SHBA. “Pa ndihmĂ«n e SHBA ne nuk mund ta kryejmĂ« njĂ« mision tĂ« tillĂ«â€, tha Merkel. PĂ«r femrat e ata qĂ« u angazhuan pĂ«r lirinĂ« kĂ«to janĂ« “ngjarje tĂ« hidhura.” Kandidati i CDU pĂ«r kancelar, Armin Laschet u shpreh, se zhvillimi nĂ« Afganistan Ă«shtĂ« “dĂ«shtimi mĂ« i madh qĂ« nga themelimi i NATO-s”.

NĂ« Paris u zhvillua tĂ« hĂ«nĂ«n njĂ« takim i posaçëm i KĂ«shillit tĂ« Mbrojtjes me presidentin Macron. NĂ« njĂ« fjalim televiziv, Macron u shpreh se Franca do tĂ« pranojĂ« aktivistĂ« tĂ« kĂ«rcĂ«nuar tĂ« shoqĂ«risĂ« civile, artistĂ«, gazetarĂ« “Ne do t’i mirĂ«presim ata, sepse Ă«shtĂ« nder pĂ«r FrancĂ«n tĂ« jetĂ« nĂ« krah tĂ« atyre qĂ« luftojnĂ« pĂ«r lirinĂ«.

“PĂ«r mes njĂ« ure ajrore nĂ« Abu Dhabi do tĂ« evakuohen krahas personelit tĂ« ambasadave edhe punonjĂ«s afganĂ« e aktivistĂ«. Tek qeveria franceze ashtu si edhe nĂ« mjaft qeveri tĂ« BE ekziston frika e njĂ« krize tĂ« re refugjatĂ«sh, nĂ« rast se miliona afganĂ« marrin rrugĂ«n drejt BE. Ministri grek i Migracionit, Notis Mitarakis e bĂ«ri ndĂ«rkohĂ« tĂ« ditu se Greqia nuk do tĂ« shĂ«rbejĂ« si “portĂ« hyrĂ«se pĂ«r njĂ« valĂ« tĂ« re refugjatĂ«sh”./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.