Afganistan, gratë protestojnë për të drejtat e tyre

Në qytetin Herat të Afganistanit, dhjetëra gra mbajtën një demonstratë për mbrojtjen e të drejtave të tyre në vend.

Duke u mbledhur para ndërtesës së provincës në Herat, gratë i bënë thirrje qeverisë që do të krijohet në Afganistan që t’i respektojë të drejtat e grave.

Gratë shprehën kërkesat e tyre për punë, arsim dhe liri, duke mbajtur pankarta ku thuhej: “Asnjë shtet që nuk mbështet gratë nuk është i përhershëm” dhe “Kërkesat tona janë e drejta për arsim dhe e drejta për të punuar në të gjitha fushat”.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *