Afganistan, Talibanët ndalojnë gratë të dalin në parqe, festivale dhe aktivitete argëtuese, biznesi i shqetësuar

afganistan talibanet ndalojne grate te dalin ne parqe festivale dhe aktivitete argetuese biznesi i shqetesuar
afganistan talibanet ndalojne grate te dalin ne parqe festivale dhe aktivitete argetuese biznesi i shqetesuar

Talebanët i ndaluan gratë të marrin pjesë dhe të frekuentojnë parqet publike në kryeqytet (Kabul), si dhe në festivale, disa muaj pasi urdhëruan ndarjen e detyrueshme të aksesit në dhomat e mbyllura sipas gjinisë.

Rregulli u prezantua në fillim të kësaj jave dhe po ndihmon në uljen e numrit të grave në sferën publike. Gratë tashmë janë të ndaluara të udhëtojnë pa një shoqërues mashkull dhe u kërkohet të mbajnë hixhab sa herë që dalin nga shtëpia. Njëkohësisht, shkollat ​​e mesme të vajzave në pjesën më të madhe të vendit janë mbyllur prej rreth një viti.

Autoritetet kompetente e mbështetën këtë vendim duke shkelur rregullat e hixhabit dhe ndarjen e gjinive:

“Për 15 muajt e fundit, ne jemi përpjekur në çdo mënyrë ta rregullojmë atë ndarjen gjinore dhe madje kemi rregulluar ditët,” tha Mohammad Akif Sadeq Mohajir, zëdhënës i ministrisë për “parandalimin e moralit dhe promovimin e virtytit” . “Por përsëri, në disa vende në fakt, ne duhet të themi në shumë vende, rregullat u thyen”, tha ai për AFP. “Ka pasur përzierje [burrash dhe grash], hixhabi nuk është respektuar, prandaj vendimi është marrë tani për tani”.

Rregulli i ri solli zhgënjim të madh për gratë, por edhe për drejtuesit e parqeve, të cilët kishin investuar në zhvillimin dhe përshtatjen e ambienteve dhe pajisjeve të tyre.

“Nuk ka shkolla, nuk ka punë. Duhet të kemi të paktën një vend për t’u argëtuar. Ne thjesht jemi të mërzitura brenda shtëpisë. Mendjet tona janë të lodhura, ” i tha AFP një grua, e cila foli duke përdorur pseudonimin Wahida, teksa shikonte fëmijët e saj duke luajtur në një park nga dritarja e një restoranti aty pranë.

Aty pranë, Raihanna 21-vjeçare, e cila po studion Ligjin Islamik, shprehu zhgënjimin e saj pasi mbërriti në park duke synuar të kalonte ditën me motrat e saj, por nuk mundi. “Ne ishim shumë të emocionuar. Jemi lodhur duke qëndruar në shtëpi. Me sa duket Islami ju lejon edhe të dilni dhe të bëni shëtitje nëpër parqe. Kur nuk ke liri, pse të rrish në këtë vend?’

Ata që kanë në pronësi apo menaxhojnë ambientet e dëfrimit në parqe apo shëtitjet në dëfrim janë të shqetësuar se pas këtij vendimi bizneset e tyre do të mbyllen.

“Pa gra, asnjë fëmijë nuk do të vijë vetëm ”, thotë Habib Jan Zazai, bashkëpronar i një objekti të tillë në të njëjtin park, i cili ka investuar 11 milionë dollarë dhe punëson më shumë se 250 njerëz në biznesin e tij.

Ai gjithashtu ka frikë se ndalime të tilla do të dekurajojnë investimet e huaja në Afganistan dhe do të nxisin evazionin fiskal. 20-vjeçari Mahammad Tamim, i cili shet çaj në park, e përshkroi vendimin si “lajm të keq”. “Çdo njeri ka nevojë për argëtim. Myslimanët duhet të argëtohen – veçanërisht pas 20 vitesh luftë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts