Afganistan: Ushtri amerikane beson se ka vrarë me anë të një sulmi me dron amerikan “planifikuesin e Isis-K”

 Ushtria amerikane thotë se beson se ka vrarë një planifikues për një degë të grupit Shteti Islamik (IS) në një sulm me dron në Afganistanin lindor. Anëtari i dyshuar i grupit ISIS-Khorasan ishte shënjestruar në Provincën Nangahar. ISIS-K tha se kishte kryer një sulm jashtë aeroportit të Kabulit të enjten që mund të ketë vrarë deri në 170 njerëz, përfshirë 13 trupa amerikane.

Një transport ajror masiv është duke u zhvilluar në aeroport që kur militantët talibanë pushtuan kryeqytetin këtë muaj. Në dy javët e fundit, më shumë se 100,000 njerëz besohet se janë evakuuar, me afatin e përcaktuar nga SHBA për forcat e saj për të lënë Afganistanin që skadon të martën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.