Afganistan, vriten 8 persona në një sulm me bombë para shtëpisë së ministrit të Mbrojtjes

Mbrëmjen e djeshme 8 persona u vranë dhe 20 u plagosën në sulmin me bombë dhe armë të kryer para shtëpisë së ministrit afgan të Mbrojtjes, Bismillah Muhammedi, në rajonin Shir Pur të Kabulit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Mirveyis Staniksey, në një deklaratë për shtyp tha se pasi njëri nga sulmuesit shpërtheu një makinë me bombë para shtëpisë së Muhammedi-t katër sulmuesit e tjerë hynë në një shtëpi tjetër dhe filluan të qëllonin rastësisht.

Duke deklaruar se sulmuesit u neutralizuan gjatë natës, Stanikzey theksoi se ministri Muhammedi dhe familja e tij nuk u dëmtuan në sulm.

Stanikzey deklaroi se 8 persona vdiqën në sulm, 20 persona u plagosën dhe dhjetëra civilë që jetonin në shtëpitë në rajon u evakuuan.

Dëshmitarët okularë pohuan se numri i të vdekurve në sulm është më shumë se 10. Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Autoritetet raportuan se disa zyrtarë të rangut të lartë nga provincat e tjera ishin në shtëpinë e Mohammedi-t në kohën e sulmit.

Shumë shtëpi dhe biznese rreth shtëpisë së ministrit u dëmtuan gjithashtu si pasojë e bombës.

Protestohet kundër aktit terrorist

Pas sulmit me bombë, shumë civilë në Kabul protestuan kundër aktit terrorist duke kënduar tekbirë.

Gjithashtu theksohet se zv/presidenti, Emrullah Salih dhe disa zyrtarë të tjerë të lartë morën pjesë në protestë.

Autoritetet theksuan se aksioni u krye në përgjigje të sulmeve në rritje në kohët e fundit.

Në Shir Pur, një nga rrethet më luksoze të Kabulit, gjenden shtëpitë e shumë ministrave dhe deputetëve.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com