Afganistan, vritet një lider fetar pro-qeveritar

Një dijetar i lartë fetar pro-qeveritar është vrarë nga sulmues të panjohur në provincën perëndimore Herat të Afganistanit në kufi me Iranin.

Komanda e policisë e provincës Herat identifikoi dijetarin e vrarë si Maulvi Muhammad Kababyani, nënkryetar i këshillit fetar në zonën perëndimore në Afganistan.

Abdul Ahad, një zëdhënës i policisë, tha se incidenti ndodhi në rrethin Enjel në orët e hershme të mëngjesit kur Kababyani po shkonte nga xhamia në shtëpi.

Deri më tani nuk ka informacione mbi sulmuesit dhe asnjë pretendim të përgjegjësisë për sulmin.

Disa ditë më parë, një udhëheqës tjetër i lartë pro-qeveritar, Maulvi Sayed Saifullah Safi, i cili ishte kreu i këshillit fetar në rrethin Syed Khail, u vra në provincën veriore Parwan.

Gjatë vitit të kaluar janë vrarë disa figura të larta fetare, përfshirë Maulvi Ayaz Niazi, udhëheqësi i respektuar gjerësisht i xhamisë Wazir Mohammed Akbar Khan, në zonën diplomatike shumë të mbrojtur të Kabulit.

Që nga njoftimi i presidentit të SHBA-së, Joe Biden, për datën e tërheqjes së trupave amerikane, shtatorin e vitit 2021, Afganistani ka parë sulme vdekjeprurëse talebane në të gjithë vendin që kanë shkaktuar një rritje të viktimave në të gjitha anët.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *