Afganistani do të fillojë lëshimin e pasaportave përsëri pas marrjes së kontrollit nga talebanët

Afganistani do të fillojë lëshimin e pasaportave për qytetarët e saj, tha një zyrtar i lartë, pas disa muajsh vonesash që penguan përpjekjet e atyre që kërkonin të largoheshin nga vendi pasi talebanët morën kontrollin në gusht.

Procesi , i cili ishte ngadalësuar edhe para kthimit të militantëve islamikë në pushtet pas tërheqjes së forcave amerikane, do t’u sigurojë aplikantëve dokumente fizikisht identike me ato të lëshuara nga qeveria e mëparshme, tha zyrtari.

Alam Gul Haqqani, ushtruesi i detyrës së shefit të zyrës së pasaportave, tha se do të lëshoheshin çdo ditë nga 5,000 deri në 6,000 pasaporta.

“Asnjë punonjës mashkull nuk ka të drejtë të kryejë një punë biometrike (kontroll) për një grua,” u tha ai gazetarëve në Kabul, kryeqytet.

Zëdhënësi i ministrisë së brendshme Qari Sayeed Khosti tha në konferencë se 25,000 aplikantë kishin arritur në fazën përfundimtare të pagesës për pasaporta, me afërsisht 100,000 aplikime në fazat e hershme të procesit në pritje.

Jashtë zyrës së pasaportave në Kabul, një banore, Najia Aman, tha se ishte e lehtësuar që ishte hapur përsëri, në mënyrë që një anëtar i familjes së saj të merrte një dokument për të udhëtuar jashtë vendit për trajtim mjekësor.

“Jam shumë e lumtur që zyra e pasaportave është rihapur,” tha ajo. “Ne u përballëm me shumë probleme dhe nuk mund të merrnim një pasaportë për të shkuar në Pakistan për trajtimin e tij.”

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *