Afganistani në kaos nga evakuimet, aleatët rrisin presionet ndaj Biden për të zgjatur afatin e tërheqjes së trupave

Me mijëra afganë dhe të huaj të dëshpëruar janë mbledhur në aeroportin e Kabulit me shpresën për të ikur nga sundimtarët e rinj talebanë të Afganistanit, teksa presioni mbi Presidentin amerikan Joe Biden rritet për të zgjatur afatin për operacionin e evakuimit.

Biden të dielën paralajmëroi se evakuimi do të ishte “i vështirë dhe i dhimbshëm” dhe ai tha se ende shumë mund të shkojnë keq. Trupat amerikane mund të qëndrojnë përtej afatit të 31 gushtit për të mbikëqyrur evakuimin, tha ai.

Ky shqetësim u nënvizua të hënën në mëngjes kur një përplasje zjarri shpërtheu në aeroport të hënën midis rojeve afgane dhe personave të armatosur të paidentifikuar. Forcat gjermane dhe amerikane ishin gjithashtu të përfshira, tha ushtria gjermane.

Britania dhe Franca ishin mes atyre që bënin thirrje për zbutjen e afatit. Por një zyrtar taleban tha se forcat e huaja nuk kishin kërkuar një zgjatje dhe nuk do të jepeshin nëse do të kishin kërkuar.

Gjermania tha të hënën se kishte transportuar pothuajse 3,000 njerëz me origjinë nga 43 vende nga aeroporti i Kabulit, përfshirë rreth 1,800 afganë.

Talibanët kanë vendosur luftëtarë jashtë aeroportit, ku ata gjithashtu janë përpjekur të ndihmojnë në zbatimin e një lloj urdhri.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.