Afganistani në luftë, talebanët mësyjnë në 3 qytete të mëdha, korrin fitore pas tërheqjes së trupave të huaja

AFGANISTAN

Një luftë e vërtetë po zhvillohet në Afganistan rreth tre qyteteve kryesore Herat, Lashkar Gah dhe Kandaharit.

Talebanët janë në epërsi teksa kërkojnë ti fitojnë këto qytete nga duart e forcave qeveritare.
Vihet re se me tërheqjen e trupave ushtarake të NATO dhe aleatëve nga Afganistanit, talebanët kanë fituar terren sidomos në zonat rurale.

Pritet që lufta të përkeqësohet teksa pasiguria tek qytetarët është rritur në maksimum.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *