“Afganistani s’është më një fushë beteje”, talebanët: Asnjë hakmarrje, të drejtat e grave sipas ligjit të sheriatit

Talebanët kanë marrë sërish kryesimin e Afganistanit pas 20 vitesh pritje. Frika qëndron në rregullat strikte që ata do të vendosin, që prekin kryesisht gratë.

Kur talebanët kanë qenë për herë të fundit në pushtet, gratë, nuk lejoheshin të dilnin vetëm nga shtëpitë, të dilnin në rrugë të zbuluara apo të shkollohen. Duket se këto masa do të hynë sërish në fuqi, e kjo është konfirmuar nga përfaqësues të talebanëve.

“Nuk ka asnjë hakmarrje. Afganistni nuk është një fushë beteje. Ne kemi liruar veten nga të huajt. Sa i përket grave, ato do t’i nënshtrohen të gjitha të drejtave që citohen në sheriat”, u shpreh një përfaqësues i talebanëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.