Afrika e Jugut konfirmon rastin e parë të variantit të COVID-19 EG-5

Departamenti Kombëtar i Shëndetësisë ka konfirmuar rastin e parë të variantit të ri COVID-19 EG.5 ose Eris në Afrikën e Jugut.

Kjo vjen pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e klasifikoi Erisin si variantin më të fundit të interesit për COVID-19.

Ndërsa OBSH deklaron se varianti nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë alarm, ka të ngjarë të shkaktojë një rritje të infeksioneve.

Departamenti konfirmoi për SABC News se rasti u konfirmua në një mostër në provincën e Gauteng.

Departamenti i Shëndetësisë po kërkon që afrikano-jugorët të vaksinohen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts