Afrika e Jugut regjistron 46 raste të dyshuara të kolerës

afrika e jugut regjistron 46 raste te dyshuara te koleres
afrika e jugut regjistron 46 raste te dyshuara te koleres

Ministri i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut Joe Phaahla tha se vendi ka regjistruar 46 raste të dyshuara të kolerës dhe pesë raste të konfirmuara nga laboratori midis 1 janarit dhe 1 shkurtit.

Ndër pesë rastet e konfirmuara nga laboratori, tre janë importuar nga vendi fqinj i Zimbabve, i cili aktualisht po lufton me shpërthimin e sëmundjes së diarresë, ndërsa dy të tjerët janë vëllezër e motra pa histori udhëtimi në zonat e shpërthimit të kolerës, tha Phaahla në një konferencë për media.

Katër nga rastet e konfirmuara u zbuluan në provincën Limpopo, dhe tjetri u konfirmua në provincën Gauteng, tha Phaahla.

“Vendi mbetet në gatishmëri të lartë për një rritje të mundshme të rasteve,” tha Phaahla, duke shtuar se ekipet lokale të reagimit ndaj shpërthimit janë aktivizuar për të përcaktuar burimin e infeksionit dhe për të vendosur masa kontrolli për të shmangur më tej transmetimin.

Të gjitha objektet shëndetësore publike dhe private kërkohen të qëndrojnë vigjilentë për shkak të rrezikut potencial të lartë të transmetimit të kolerës, tha ministrit, i cili bëri thirrje për kujdes dhe mbajtjen e praktikave të duhura të higjienës personale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts