Afrika e Jugut rikthen kufizimet mes shtimit të infeksioneve

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa ka njoftuar se do të rikthejë masat e rrepta të bllokimit të vendit ndërsa shënohet një rritje e theksuar e rasteve me COVID-19.

Zoti Ramaphosa tha nĂ« njĂ« fjalim drejtuar vendit tĂ« dielĂ«n se rritja tregon se virusi “po kthehet pĂ«rsĂ«ri” nĂ« vendin mĂ« tĂ« prekur tĂ« AfrikĂ«s, ndĂ«rsa pjesĂ« tĂ« vendit tashmĂ« po pĂ«rjetojnĂ« “njĂ« valĂ« tĂ« tretĂ«â€.

Presidenti tha se nga e hëna orari i ndalim-qarkullimet do të zgjatet me një orë, duke filluar në orën 11:00. deri në 4 të mëngjesit.

Kreu i atij vendi tha gjithashtu se do të ulej numri i njerëzve që lejohet të mblidhen së bashku për raste të ndryshme ndërsa dha urdhër për ndalimin e takimeve familjare dhe me miqtë pas funeraleve.

Afrika e Jugut ka shënuar më shumë se 1.6 milion raste të konfirmuara infektimesh me COVID-19 dhe më shumë se 56,000 vdekje/VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *