Afrikani Abdulrazak Gurnah fiton çmimin ‘Nobel’ në Letërsi

Afrikani Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin ‘Nobel’ në Letërsi për vitin 2021.

Romancierit Gurnah u shpall fitues nga Akademia Suedeze.

Çmimi sipas kësaj akademie iu dha 73-vjeçarit nga Tanzania “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur, dy efekte të kolonializmit dhe destinacionit të refugjatit ‘në gjirin’ midis kulturave dhe kontinenteve”.

  • foto galeri

Ndarja e çmimeve Nobel për sivjet nisi të hënën, kur është ndarë çmimi për zbulimet në fushën e mjekësisë.

Të martën është ndarë çmimi për fizikë, të mërkurën për kimi, ndërsa çmimet për paqe edhe ekonomi do të ndahen në ditët në vazhdim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.