Afrikë, ndryshimi i klimës po rritet dhe po bëhet gati e pariparueshme

Rreth 118 milionë nga njerëzit më të varfër të Afrikës mund të ekspozohen ndaj efekteve më të dëmshme të thatësirës, ​​përmbytjeve dhe nxehtësisë ekstreme në të gjithë kontinentin përpara se të mbarojë dekada, paralajmëron një raport.

Dokumenti i mbështetur nga Kombet e Bashkuara, “Gjendja e Klimës në Afrikë 2020” kërkon veprim për të shmangur atë fat për afrikanët më të cenueshëm.

Ai vazhdon të përshkruajë një pamje të zymtë të asaj që ndryshimet mjedisore – me ngrohjen e planetit – mund t’i bëjnë kontinentit gjatë dekadave të ardhshme.

Raporti thekson nivelet e larta të ujit në pellgun e lumit Kongo dhe reshjet ekstreme të fundit në Algjeri dhe Marok që shkatërruan infrastrukturën në vendet e Afrikës Veriore. Raporti vuri në dukje ciklonet që goditën Mauritius, Mozambikun dhe Somalinë, së bashku me rritjen e nivelit të detit në shtetet bregdetare dhe ishullore.

Petteri Taalas, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore Meteorologjike, tha se ndikimet e ndryshimeve klimatike janë duke grumbulluar probleme në një kontinent që tërhiqet nga probleme të tilla si shëndeti i dobët midis komuniteteve, papunësia, varfëria, konflikti civil dhe tani pandemia COVID-19.

“Akullnajat po shkrihen në mbarë botën dhe ky është gjithashtu rasti kur bëhet fjalë për tre akullnajat afrikane të malit Kenia, Ruwenzori dhe Kilimanjaro. Nëse trendi aktual vazhdon, ne nuk do të shohim asnjë akullnajë në Afrikë në vitet 2040,” tha Taalas.

Organizata Botërore Meteorologjike, një agjenci e OKB-së, hartoi raportin me Komisionin e Bashkimit Afrikan dhe Komisionin Ekonomik për Afrikën.

Ndryshimet klimatike, nëse nuk adresohen, do të tendosin përpjekjet e qeverive afrikane për të krijuar mundësi ekonomike për një popullsi që pritet të arrijë gati 2.5 miliardë deri në vitin 2050 nga 1.4 miliardë që vlerësohet sot, thuhet në raport.

“Organizata Botërore Meteorologjike ka vendosur të publikojë raportet rajonale të klimës,” tha Taalas. “Kjo është hera e dytë që publikojmë raportin për Afrikën.

“Për ne, Afrika është një rast i veçantë. Është kontinenti më i cenueshëm kur bëhet fjalë për ndryshimet klimatike dhe duke pasur parasysh se bujqësia është një pjesë e rëndësishme e ekonomive afrikane për sa i përket punësimit dhe madje edhe mbijetesës.”

Sipas raportit, Afrika është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj ndryshueshmërisë dhe ndryshimit të klimës në krahasim me shumë rajone të tjera. Pothuajse gjysma e popullsisë së Afrikës Sub-Sahariane jeton nën kufirin e varfërisë dhe varet nga aktivitetet e ndjeshme ndaj motit, të tilla si bujqësia e ushqyer me shi, blegtoria dhe peshkimi për jetesën e tyre.

Raporti shton se efektet e ndërlikuara të konflikteve të zgjatura, paqëndrueshmërisë politike, ndryshueshmërisë së klimës dhe krizave ekonomike – të gjitha të përkeqësuara nga pandemia – lënë të ekspozuar shumë në kontinent.

Pasiguria ushqimore

“Pasiguria ushqimore rritet me 5 deri në 20 për qind me çdo përmbytje apo thatësirë ​​në Afrikën Sub-Sahariane”, thuhet në raport. “Në vitin 2020, pati një rritje pothuajse 40 për qind të popullsisë së prekur nga pasiguria ushqimore krahasuar me vitin e kaluar pasi rreth 98 milionë njerëz vuajtën nga pasiguria akute ushqimore dhe kishin nevojë për ndihmë humanitare.

Jean Ernest Massena Ngalle Bibehe, ministri i Kamerunit për transportin dhe kryetar i Konferencës Ministrore Afrikane për Meteorologjinë, tha se raporti do të ishte një mjet i dobishëm për vendimmarrësit, partnerët e zhvillimit dhe të gjithë aktorët e përfshirë në negociatat për klimën.

Ngalle Bibehe tha se raporti zgjerohet në tre nga pesë shtyllat e Strategjisë së Integruar Afrikane për Meteorologjinë e udhëhequr nga Bashkimi Afrikan. Ai fokusohet në ofrimin e shërbimeve klimatike, si dhe në kërkime dhe partneritete.

“Në nivel kontinenti ne kemi parë vlerën e shërbimeve meteorologjike, përfitimet socio-ekonomike të produkteve meteorologjike janë njohur dhe është e qartë se sistemet e paralajmërimit të hershëm shpëtojnë jetë,” tha Ngalle Bibehe.

“Është koha të theksohet se investimi në shërbimet meteorologjike është i nevojshëm për zhvillimin e qëndrueshëm pasi ndryshimi i klimës është një kërcënim për arritjen e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Agjendës së AU 2063.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.