Afrikë/Stuhia “Ana” vret dhjetëra në Malawi, Madagaskar dhe Mozambik

Afrika e Jugut është goditur nga përmbytjet që kanë lënë më shumë se 70 të vdekur në të gjithë rajonin pas stuhisë tropikale “Ana”.

Në Madagaskar kanë humbur jetën të paktën 48 persona dhe 130,000 njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në strehimore të improvizuara.

Në Malawi, të paktën 11 persona kanë vdekur. Vendi ka pësuar një ndërprerje të energjisë elektrike në mbarë vendin dhe disa zona janë shpallur zona fatkeqësish.

Mozambiku, ndërkohë, ka raportuar 18 vdekje. Por zyrtarët atje thonë se numri i vërtetë nuk dihet ende, me 20,000 të prekur nga përmbytjet.

Në Mozambik, “Ana” shkatërroi 10,000 shtëpi dhe dhjetëra shkolla dhe spitale, ndërsa rrëzoi linjat e energjisë elektrike.

Locals look at a wreck washed away during tropical storm Ana on the flooded Shire river, an outlet of Lake Malawi at Thabwa village

Shirat e dendur dhe stuhitë kanë vazhduar të godasin disa rajone edhe pas kalimit të stuhisë, duke kontribuar në përmbytjet.

Përmbytjet goditën infrastrukturën e energjisë elektrike si dhe shtëpitë, duke i lënë qytetet e rrethuara në errësirë ​​ndërsa uji u ngrit.

Energjia ka filluar të kthehet për shumë njerëz, pas ditësh ndërprerjesh. Rreth 44 kampe emergjence janë ngritur për t’u marrë me mijëra njerëz të zhvendosur dhe të plagosur.

A few hundred people lie on mats on the ground or walk through an indoor sports court

Madagaskari ishte vendi i parë i goditur, pasi stuhia arriti në tokë të hënën dhe ka raportuar vdekjet më të konfirmuara. Shkollat ​​dhe palestrat në kryeqytet, Antananarivo, janë shndërruar në strehimore emergjente për të zhvendosurit. 

Ndërkohë, shërbimet e motit në rajon kanë paralajmëruar për një tjetër  stuhi në Oqeanin Indian, e cila mund të materializohet në ditët në vijim. 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.