Agjencia Europiane e Barnave analizon vaksinën ruse Sputnik V

10:34 24/03/2021

Drejtorja ekzekutive e Agjencisë Evropiane të Barnave, (EMA) tha të martën se enti rregullator evropian po analizon vaksinën ruse Sputnik V COVID-19 për autorizimin e mundshëm për përdorim në Bashkimin Evropian.

NĂ« komentet pĂ«r ligjvĂ«nĂ«sit e Parlamentit Evropian, Drejtorja Ekzekutive e EMA-s, Emer Cooke tha se agjencia po planifikon gjithashtu inspektime tĂ« komplekseve tĂ« prodhimit dhe klinikave nĂ« Rusi pĂ«r t’u siguruar qĂ« prodhimi i vaksinĂ«s bĂ«het nĂ« kushte tĂ« pĂ«rshtatshme.

Vaksina u pa me mosbesim nga disa vende ndĂ«rsa Rusia filloi ta shpĂ«rndante atĂ« nĂ« disa vende evropiane para se tĂ« vlerĂ«sohej nga agjencitĂ« rregullatore – pĂ«rfshirĂ« EMA-n dhe OrganizatĂ«n BotĂ«rore tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ«.

Zonja Cooke tha se shpresa ishte qĂ« tĂ« pĂ«rcaktohej se ajo ishte “njĂ« vaksinĂ« e vlefshme pĂ«r t’iu shtuar vaksinave qĂ« janĂ« nĂ« dispozicion pĂ«r popullatĂ«n evropiane”. Ajo gjithashtu siguroi ligjvĂ«nĂ«sit e BE-sĂ« se agjencia ishte e angazhuar tĂ« zbatonte tĂ« njĂ«jtat standarde dhe vĂ«zhgime nĂ« kĂ«tĂ« rishikim si pĂ«r çdo vlerĂ«sim tjetĂ«r shkencor.

Zonja Cooke tha se agjencia po kryente gjithashtu rishikime – ose vlerĂ«sime tĂ« shpejta – tĂ« vaksinave tĂ« prodhuara nga firma amerikane Novavax dhe kompania gjermane Curevac.

Ajo gjithashtu mirëpriti të dhënat e reja mbi vaksinën AstraZeneca të vëna në dispozicion nga një analizë në Shtetet e Bashkuara, duke thënë se është një informacion shumë premtues dhe tregon efikasitet më të lartë nga sa pritej.

AstraZeneca njoftoi të hënën se vaksina e saj për COVID-19 ofronte një mbrojtje të fortë midis të rriturve të të gjitha moshave në një studim të pritur prej kohësh në SHBA, një zbulim që disa ekspertë shpresonin se do të ndihmonte në rikthimin e besimit të publikut në të gjithë botën dhe për ta çuar atë një hap më pranë autorizimit për përdorim në SHBA.

ZyrtarĂ«t federalĂ« amerikanĂ« tĂ« shĂ«ndetĂ«sisĂ« thanĂ« tĂ« martĂ«n herĂ«t se rezultatet mund tĂ« kishin pĂ«rfshirĂ« “informacion tĂ« vjetĂ«ruar” dhe kjo mund tĂ« nĂ«nkuptojĂ« qĂ« kompania ka dhĂ«nĂ« njĂ« tablo jo tĂ« plotĂ« tĂ« tĂ« dhĂ«nave pĂ«r efikasitetin.

E pyetur nĂ« lidhje me kĂ«tĂ« zhvillim, zonja Cooke tha se kompania premtoi t’i jepte EMA-s tĂ« dhĂ«nat e duhura dhe agjencia do tĂ« pĂ«rshtaste vlerĂ«simin e saj, nĂ«se Ă«shtĂ« e nevojshme, bazuar nĂ« informacionin e ri./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.