Agjencia Evropiane e Hapësirës zgjedh pesë kompani për të lëshuar satelitë të vegjël evropianë

agjencia evropiane e hapesires zgjedh pese kompani per te leshuar satelite te vegjel evropiane

Komisioni Evropian dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) kanë njoftuar se kanë përzgjedhur pesë kompani furnizuese për të vendosur satelitë të vegjël evropianë në orbitë rreth Tokës, duke synuar rritjen e konkurrencës.

Një marrëveshje kornizë u nënshkrua me Arianespace, kompania që ndërton raketat Ariane 6, Vega dhe Vega-C, si dhe katër start-ups, të cilat deri më tani nuk kanë bërë asnjë lëshim të raketave të tyre. Këto janë Fabrika Gjermane e Hapësirës Ajrore dhe Raketave të Augsburgut Isar (RFA), Orbex Britanike dhe Spanjolle PLD Space.

Nisja e parë e një rakete Ariane 6 është planifikuar të bëhet midis 15 qershorit dhe 31 korrikut të këtij viti. Në Verë pritet gjithashtu lëshimi i raketës së fundit Vega ndërsa Vega-C do të kthehet në hapësirë ​​”para fundit të vitit” pasi të jetë në tokë për shkak të një problemi teknik, tha Drejtori i Përgjithshëm i ESA-së Josef Aschbacher.

Zgjedhja e pesë furnizuesve në kuadër të programit të Iniciativës së Biletave të Fluturimit synon të inkurajojë krijimin e sistemeve të reja evropiane të nisjes, duke zgjeruar konkurrencën e kompanive, shpjegoi EOD. Brukseli gjithashtu dëshiron të mbështesë kompanitë evropiane dhe të shmangë përdorimin e shërbimeve të kompanive amerikane SpaceX ose indiane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts