Agjencitë amerikane dhe britanike e akuzojnë Rusinë për fushatë politike kibernetike

09:21 02/07/2021

Inteligjenca amerikane dhe britanike kanë akuzuar hakerat ushtarakë rusë se qëndrojnë pas një fushate kibernetike në vazhdim për të vjedhur posta elektronike dhe informacione të tjera, përfshirë dhe parlamentet.

Fushata është përqendruar kryesisht në Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. Thuhet se ka qindra objektiva në të gjithë botën, duke përfshirë partitë politike të MB. I njëjti grup dyshohet se vodhi dhe zbuloi email-et e Demokratëve gjatë zgjedhjeve presidenciale të SHBA 2016. SH.B.A.-të thonë se grupi i përket 85-të Qendrës Kryesore të Shërbimit Special të GRU-së, e cila nganjëherë quhet Fancy Bear, APT28 ose Strontium.

Një nga synimet e fundit ishte parlamenti Norvegjez në verën e vitit 2020. Microsoft më parë ka thënë se e njëjta fushatë kishte në shënjestër organizatat e SH.B.A.-së dhe MB-së të përfshira drejtpërdrejt në zgjedhjet politike, përfshirë partitë politike të MB-së.

Fushata thuhet se ka filluar në mes të 2019 dhe do të jetë edhe në vazhdim. Kryesisht u është drejtuar organizatave që përdorin shërbime cloud Microsoft Office 365, por gjithashtu ofruesit e tjerë të shërbimeve janë shënjestruar.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA), Siguria Kibernetike dhe Agjencia e Sigurisë së Infrastrukturës, Byroja Federale e Hetimit dhe Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e MB akuzojnë Njësinë 26165 të GRU të Rusisë se është prapa asaj që ata e quajnë një fushatë globale “për kompromis”.

“Kjo fushatë e gjatë e forcës brutale për të mbledhur dhe eksfiltruar të dhëna, për të marrë kredencialet dhe më shumë, ka të ngjarë të vazhdojë, në një shkallë globale,” tha Rob Joyce, drejtori i sigurisë kibernetike i NSA.

Sulmi është relativisht jo i sofistikuar, me hakerat që përdorin shumë përpjekje për t’u identifikuar me fjalëkalime të ndryshme që të hyjnë në sisteme.

Ata pretendohet se kanë përdorur softuer special për të rritur këto përpjekje dhe kanë përdorur Rrjetet Private Virtuale dhe Tor, një sistem anonimizues, për të mbajtur të fshehtë atë që po bënin.

Në paralajmërimin e saj në Shtator 2020 për grupin, Microsoft tha se ata përdorën 1000 adresa IP që rrotulloheshin vazhdimisht. Sapo futen brenda, hakerat rusë thuhet se kanë vjedhur të dhëna, duke përfshirë email, si dhe informacione të mëtejshme.

SH.B.A. po inkurajon ata që janë përgjegjës për mbrojtjen e sistemeve kompjuterike të rishikojnë sistemet e tyre për treguesit që janë komprometuar. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *