Agjencitë e OKB-së në Gjenevë të shqetësuara për situatën në Ukrainë

Agjenci të ndryshme të Kombeve të Bashkuara (OKB) në Gjenevë shprehën të martën shqetësimin e tyre për zhvillimet e fundit në Ukrainë, duke u bërë thirrje të gjitha palëve të ndërpresin armiqësitë dhe të hapin rrugën për dialog.

Jens Laerke, zëdhënës i Zyrës për Koordinimin e Çështjeve Humanitare të OKB-së, tha në një konferencë për shtyp se Zyra kishte marrë raporte për pasiguri të shtuar në Ukrainën lindore, në kontekstin e armiqësive që kishin vazhduar gjatë tetë viteve të fundit.

“Ne kemi parë rritje të raportuara të armiqësive që është e sigurt, ne u bëjmë thirrje të gjithëve nga të gjitha palët që të mbrojnë civilët dhe të mbrojnë infrastrukturën civile në këtë situatë shumë të paqëndrueshme,” vuri në dukje ai.

Ai u tha gazetarëve se më 18 shkurt, një kolonë kishte dërguar furnizime humanitare në zonat e kontrolluara nga qeveria në vend, megjithatë, financimi mbeti i shkurtër dhe komunitetit ndërkombëtar i kërkohet të sigurojë burime shtesë.

Shabia Mantoo, zëdhënëse e Agjencisë së OKB-së për Refugjatët (UNHCR), tha në të njëjtën konferencë për shtyp se UNHCR vazhdoi të monitoronte nga afër atë që ishte një “situatë e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme” dhe ishte e gatshme për të përmbushur çdo nevojë të re humanitare që mund të lindte.

Alessandra Vellucci, Drejtore e Shërbimit të Informacionit të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë, u tha gazetarëve se Kombet e Bashkuara kishin 1,510 anëtarë të stafit në Ukrainë, duke përfshirë 149 staf ndërkombëtar dhe 1,361 staf kombëtar.

Në total, ka 100 staf ndërkombëtar dhe kombëtar që operojnë në rajonet e Donetsk dhe Luhansk, tha ajo, duke shtuar se Kombet e Bashkuara ishin plotësisht të përkushtuara për të qëndruar dhe ofruar në Ukrainën lindore.

“Numri i personelit mbeti i qëndrueshëm, megjithëse, në dritën e situatës në zhvillim në terren, u lejua zhvendosja e përkohshme e një numri të vogël të personelit jo thelbësor dhe vartësve,” vuri në dukje ajo.

Në një deklaratë për shtyp të lëshuar të martën, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet tha se ajo ishte thellësisht e shqetësuar se çdo përshkallëzim i rëndësishëm në veprimet ushtarake do të krijonte një rrezik të shtuar të shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut.

“Në këtë moment kritik, prioriteti, mbi të gjitha, duhet të jetë parandalimi i një përshkallëzimi të mëtejshëm, parandalimi i viktimave civile, zhvendosja dhe shkatërrimi i infrastrukturës civile”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.