Agresioni rus, raporti i UNICEF: Më shumë se 2 mln fëmijë janë detyruar të largohen nga Ukraina që prej fillimit të luftës

Më shumë se dy milionë fëmijë janë detyruar të largohen nga Ukraina që nga fillimi i luftës, sipas raportit të UNICEF. Ndërsa një milion fëmijë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit të shkatërruar nga lufta.

Shifrat befasuese vijnë si pjesë e një raporti nga shoqata bamirëse përpara Ditës Botërore të Refugjatëve.

“Për më shumë se një dekadë, numri i fëmijëve të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre është rritur me një ritëm alarmues dhe kapaciteti ynë global për t’u përgjigjur mbetet nën një tendosje serioze,” tha drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it, Catherine Russell.

“Rritja është në hap me sulmin e vazhdueshëm të konflikteve, krizave dhe fatkeqësive klimatike në mbarë botën. Por ai gjithashtu thekson reagimin dërrmues të shumë qeverive për të siguruar që çdo fëmijë refugjat dhe i zhvendosur brenda vendit të mund të vazhdojë të mësojë, të qëndrojë i shëndetshëm dhe të zhvillohet në potencialin e tij të plotë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts